WAN/ BEDLÎS -  Wan’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 12, Bedlîs’te ise 1 kişi tutuklandı. 

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan hakkında verdiği karar sonrası “kentte yapılan protesto gösterilerine katılmak” gerekçesiyle 13 Mayıs sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 55 kişi gözaltına alındı.

12 KİŞİ TUTUKLANDI

Dün savcılıkta ifadesi alınan 15 kişiden 8’i tutuklanırken 7 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bugün ise emniyet işlemlerinin ardından savcılığa sevk edilen 15 kişiden 4 kişi tutuklanırken ŞanoWan oyuncusu Ferhat Aslan’ın da içinde olduğu 5 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 6 kişinin işlemleri ise hala devam ediyor.

25 KİŞİ HALA GÖZALTINDA

Eski belediye başkan yardımcısının şüpheli ölümü Eski belediye başkan yardımcısının şüpheli ölümü

Tutuklamaların gerekçesi olarak “polise mukavemet”, “örgüt üyesi olma” ve “kamu malına zarar verme” iddiaları gösterildi. 3 gündür emniyette tutulan 55 kişiden 25’inin ise ifadelerinin alınması bekleniliyor.

BEDLÎS

Bitlis Cumhuriyet Savcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Bedlîs merkez, Tetwan (Tatvan) ve Xîzan (Hizan) ilçelerinde, sabah saatlerinde birçok eve polis baskın düzenlendi. Baskınlar sırasında 16 kişi gözaltına alınırken, Bitlis İl Emniyet Müdürlüğü’nde ifade işlemleri devam ediyor. Gözaltı gerekçesi öğrenilmezken, dosyaya gizlilik kararı getirildi.

1 KİŞİ TUTUKLANDI

Gözaltına alınanlardan 3 kişi emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, savcılığa sevk edilen 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.  Savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Mehmet Sakin Altın isimli yurttaş ise tutuklandı. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/241992