AMED  ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ-Gazeteci, Yazar Hamza Özkan'ın üçüncü kitabı, “KORONAVİRÜS’ün DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ” ve aynı adlı belgesel, okurlar ve izleyicilerle buluşuyor.

Gazeteci Hamza Özkan, Covid-19 pandemi sürecinde yaptığı röportajları Koronavirüs’ün Düşündürdükleri adlı bir kitapta topladı. Yayına hazırlanmakta olan kitapta Hamza Özkan’ın 2020 yılında, çeşitli meslek gruplarından 52 kişi ile, Diyarbakır, İstanbul, Ankara, Mardin, Dersim, Urfa, Antep, Trabzon, İzmir, Bitlis, Batman, Burdur ve Van’da yaptığı röportajlar yer alıyor.

Gazeteci, Esnaf, Avukat, Akademisyen, Sanatçı, Politikacı, Yazar, Sendikacı,  İktisatçı, Ressam, Eğitimci, KHK'li, Şair, Belediye Eş Başkanı, Milletvekili,  Psikolog, İnşaat mühendisi, senatör ve Eski Bakan gibi farklı meslek gruplarına mensup 52 kişinin, Koronavirüs’ün toplumsal, ekonomik, siyasal etkilerine dair sorulan sorulara verilen yanıtlar, pandeminin üzerinden 3 yıl geçtikten sonra okunduğunda yaşadığımız deneyimin önemini bir kez daha hatırlatıyor.

Kitapta röportajlarına yer verilen isimlerden bazıları şöyle:

AYSUN GEZEN (KESK), GÜNAY ASLAN (Gazeteci), FERHAT TUNÇ (Şarkıcı), EYLEM TUNCAELLİ (YSP), EREN KESKİN (İHD), DENİZ MAHABAT (Gazeteci), REMZİ ÇALIŞKAN (Genel-İş), NESRİN NAS (İstanbul MV), HAMİT AYDIN (Ressam), HÜDA KAYA (İstanbul MV.), MUSTAFA ÖZCAN (HDP Tatvan), YILDIRIM KAYA (Ankara MV.), HÜLYA BAYAR (Öğretmen), YUSUF KANLI (Gazeteci), BERİVAN KAYA (Yazar ve Şair), LEYLA GÜVEN (Hakkari MV.), ORHAN ÇELEBİ (Peri Belediye Eş Bşk.), NECLA YILDIRIM (Mazıdağ Eski Belediye Eş Bşk.), ADİL HARMANCI (Gazeteci), FEHİM IŞIK (Gazeteci), SUZAN UZPAK (Öğretmen), SELMA GÜRKAN (EMEP Genel Bşk.), MAHMUT PAKDEMİR (Psikolog), AYŞE SÜRÜCÜ (Urfa MV.).GÖNÜL ADIBELLİ (SES), MEHMET KAYA (DTSO), ELİF TURAN (Diyarbakır Tabip Odası)  Amed).

Covid-19 sürecinde Koronavirüs’ün Düşündürdükleri adlı kısa belgeselde ise, Pandemi döneminde Ötekilerin Gündemi Youtube kanalında yayınlanmış sokak röportajları, SES, Amed Tabip Odası, DTSO, Roza Kadın Derneği temsilcileri ve sağlık çalışanları ile yapılan güncel röportajlar yer alıyor.

 Belgesel izleyici ile buluştu. Kitap ise önümüzdeki günlerde okurlarla buluşması bekleniyor.

Kitabın Sunuş yazısından bir bölüm şöyle:

“O döneme ait Sağlık Bakanlığı verilerine bakılacak olursa; günlük vaka sayıları henüz açıklanmıyor, günlük hasta sayıları binleri bulmamış, günlük kayıplar ise henüz 2 basamaklı sayılarla ifade ediliyordu. Ancak takip eden birkaç ay içinde hızla ve sonrasındaki 1.5 yıl süresince pandeminin korkunç boyutlarıyla karşılaştık. Tam da bu noktada röportajlarda bulacağınız geleceğe dair kaygıların, salgın daha kendini tam göstermemiş iken alınması gereken önlemlere, salgınla mücadelede gösterilecek yaklaşımlara dair saptamaların ne kadar dikkate değer olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda neoliberal kapitalist sistemin detaylı bir eleştirisini, farklı bakış açılarıyla ve farklı derinliklerde Koronavirüs Pandemisi’nin düşündürdüklerini okuyacaksınız.”