VAN - Van ve ilçelerinde yurttaşlar, sistematik su kesintilerine rağmen faturaların yüksek gelmesine tepki gösterdi. 

Wan merkez ve ilçelerinde yaşanan su kesintileri nedeniyle yurttaşlar ve esnafın mağduriyeti sürüyor. Birçok bölgeye aylardır su verilmezken, bazı mahallelere ise günde sadece 1-2 saat su veriliyor. Yurttaşların konuya ilişkin şikayetleri ve başvuruları da yanıtsız kalıyor. Kayyım yönetimindeki Wan Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) ise, kesintilerin yurttaşların içme suyunu bahçe sulamasında kullanmasından kaynaklandığını öne sürdü. 

KESİNTİSİNDEN DOLAYI İŞYERİNİ KAPATIYOR 

Aylardır yaşanan su kesintilerini dile getiren esnaf Furkan Turan, “İşler zaten durgun, iki aya yakındır sularımız kesilmiş durumda, bodrum katında bir su depomuz var, onunla idare etmeye çalışıyoruz. Belediyenin şu ana kadar bir hizmetini görmedik, sokaklar pislik içinde, temizlik yapılmıyor. Su kesintisinden dolayı 1 hafta boyunca dükkânımı kapatacağım, yapacak başka bir şey yok. İşlerde durgun, kirayı da çıkaramam, perişan olacağız” şeklinde konuştu.

‘SULAR AKMASA DA FATURALAR ÇOK YÜKSEK’

Su kesintisi nedeniyle yaşadıkları sıkıntılara değinen Musa Çelik, “Vali kendisi rahat, hiçbir sıkıntısı yok, halkı düşünmüyor. Bu yaz ayında sular nasıl kesilir? Hijyen diye bir şey kalmaz, her yer kir içinde kalır. Su aksa da akmasa da faturalar yüksek geliyor, bütün paraları çalıyorlar, şehirde doğru düzgün su gelmiyor” ifadelerini kullandı. 

‘BU SIKINTILARIN NEDENİ KAYYIMDIR’

Aylardır su kesintisinden dolayı yaşadıkları zorluklara değinen lokanta işleten Hüseyin Akdağ, “Su medeniyettir, suyun olmadığı bir yerde hijyen olmaz. 4 aydır saat 09.00’da sular kesiliyor, gece saat 12:00’ye kadar. Wan’a baktığımızda her tarafında harıl harıl sular akıyor ama ne yazık ki mevcut iktidarın zihniyetidir. Bu sıkıntıların sebebi kayyımdır, vatandaş bu şikâyetlerini dile getirmekten korkuyor. Bu ucube yapıdan ben bir vatandaş olarak şikâyetçiyim, kayyım sadece ana yoları süsleyip, her şeyin güllük gülistanlık olduğunu gösteriyor. Vatandaşın su borcu olduğu için vatandaşı icraya veriyor. 100 TL olan borcu 300 TL olarak gösteriyor, yüzlerce insan VASKİ denilen kurumdan dolayı mağdur durumda. Bu durum kayyımın umurunda değil, halk tarafından seçilmediği için bunlar umurunda değil” şeklinde konuştu.

Editör: Hamza Özkan