AMED - Ölüm döşeğinde tahliye edildikten 51 gün sonra yaşamını yitiren ağır hasta tutuklu Abdulhalim Kırtay, toprağa verildi.  

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) ağır hasta tutuklu listesinde yer alan ve 22 Mart’ta ölüm döşeğindeyken tahliye edilen 30 yıllık tutuklu Abdulhalim Kırtay, 51 gün sonra yaşamını yitirdi. 

Tahliyesinin ardından aynı gün İstanbul’da hastaneye götürülen Kırtay, daha sonra Amed’e ailesinin yanına getirildi. Kırtay, Amed’e getirildikten sonra da birkaç kez hastaneye kaldırıldı. 

Ağır hastalıklarından dolayı Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi süren Kırtay, bu sabah hayatını kaybetti. Kırtay’ın cenazesi, yakınları tarafından hastaneden alınarak, Amed'in Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Yeniköy Mezarlığı'nda dini vecibeleri yerine getirildikten sonra defnedildi. 

'BABAMIZ KURDİSTAN ŞEHİDİDİR' 

Mezarına çiçekler bırakılan Kırtay’ın çocukları, “Yıllarca hasret bırakıldığımız babamıza doyamadık” diyerek ağıt yaktı. Kırtay ailesi, “Babamız onurlu bir mücadele verdi. Onunla gurur duyuyoruz. Babamız Kurdistan şehidir” ifadelerini kullandı. Mezarlıkta Kırtay için “Şehid Namirin” sloganları yükseldi ve zılgıt çekildi. 

Kırtay ailesi, yarın  Amed'in Bağlar ilçeinde bulunan Farqîn Yas Evi'nde taziye kuracak.

ABDULHALİM KIRTAY KİMDİR? 

Abdulhalim Kırtay, Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesinde 1993’te gözaltına alındı. Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaktan” ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Kırtay, Rize, Sêrt, Wan, Amed, Êlîh, Kırklareli, Yozgat, Dîlok, İzmir gibi birçok cezaevine sürgün edildi. Cezaevinde çeşitli hastalıklara yakalanan Kırtay, 3 defa fıtık ameliyatının yanı sıra ileri derecede prostat, diyabet, yüksek tansiyon ve hemoroit hastalıklarıyla mücadele etti. Kırtay, Kasım 2022’de İzmir Menemen Devlet Hastanesi’nde 4 gün boyunca elleri kelepçeli bir şekilde tedavi edildi. Kırtay, 30 yılın ardından hastalıkları ilerlemiş bir durumdayken 22 Mart'ta Balıkesir Burhaniye T Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi. Kırtay, tahliyesinin ardından Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi ediliyordu. 

Editör: Hamza Özkan