AMED - HDP ve Yeşil Sol Parti’nin yeniden yapılanma toplantılarında önerilerini sunan Amedliler, “Halkın tek isteği özgürlüktür” mesajı verdi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile Halkların Demokratik Partisi (HDP), “yeniden yapılanma” çalışmaları kapsamında Amed’de başlattığı toplantıları sürdürüyor. Amed’in Karaz (Kocaköy), Pasûr (Kulp) ilçesine bağlı Cixsê (Ağaçlı) ve Tiyaks (Narlıca) ile Hezro (Hazro) Barqoş (Yazgı) mahallelerinde yapılan toplantılara katılan yurttaşlar, ajansımıza konuştu. 

Karaz ilçesindeki toplantıya katılan Mehmet Kaya, “HDP bu halkın partisi ve bu halkın kanıyla var oldu. HDP özgürlük, adalet için mücadele ediyor. Bunun bilincindeyiz. Bizim yolumuz düz bir ovadan geçmiyor. Bizim yolumuz dağlarda, yamaçlarda geçiyor. Bizim amacımız mevki ve makam değil. HDP’den bunu istemiyoruz. Zaten HDP’nin amacı da mevki makam değil. Yaşamımız köşk ve saraylar değil. Bu yolu hiçbir zaman gitmedik, gitmekte istemiyoruz. Bizim yaşamımız bellidir. Halkın tek isteği özgürlüktür” dedi.

‘MÜCADELEYİ BÜYÜTMELİYİZ’

Kürt halkının ağır bedeller ödediğinin altını çizen Kaya, HDP’nin barışın elçisi olduğunu ancak politika olarak eksikliklere girdiğini dile getirdi. Mayıs seçimlerinde Kürt halkının elinden geleni yaptığını da sözlerine ekleyen Kaya, “Halkımız, Kılıçdaroğlu’na başımızdaki faşist sistemden kurtulmak için oy verdi. HDP bir barış ortamı sağlamak istedi. Tabi bu çözüm olmadı. Coğrafyamıza barış ve özgürlüğün gelmesi gerekiyor. Doğrusu; eşitliği ve barışı büyütmemiz gerekiyor. Bu büyük bir yüktür, emek ister. 10- 15 kişi ile olacak iş değildir, mücadeleyi büyütmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘HALKIN İSTEDİĞİ ZAFERDİR’

Karaz (Kocaköy) ilçesinde yaşayan Rukiye Işık, seçimlerde muhalefetin desteklenmesinin halk da olumsuz etkiler yarattığını kaydetti. Işık, “Halkla görüştüğümüzde Kılıçdaroğlu’na oy vermek istemediklerini belirtiyorlardı. Eğer adayımızı çıkartsaydık sonuçlar böyle kötü olmazdı. Yüz vekilimizi de çıkartabilirdik diye düşünüyorum. İşte o zaman kıymetimiz bilinecekti, kapımızdan ayrılmazlardı. Kürdistan halkı yerel seçimlerde oylarını kullanmalı adaylarına sahip çıkmalıdır. Belediyelerimizi almalıyız. Adayları halk seçmeli, halk kazanılmalı. Halkın isteği zaferdir” dedi. 

‘HALKLA BİRLİKTE OLSUNLAR’

Pasûr (Kulp) ilçesinin Cixsê (Ağaçlı) mahallesinde halk toplantılarına katılan Kutbettin Turan, HDP üzerindeki baskılara dikkat çekti. HDP’nin halkla birlikte hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Turan, “Ne kadar güçlü olursak olalım hırsızlıklarıyla baş edemiyoruz. Dünya da onları destekliyor. Arkalarında Avrupa Birliği, Rusya var. Yüzyıllardır sömürge altındayız. Kanımız aktı, canımız yandı. Artık birlik olunmalıdır” diye konuştu.

‘BİREBİR TEMAS KURULMALI’

Pasûr’un Tiyaks (Narlıca) mahallesinde yapılan toplantıya katılan Ziya Türk, HDP’nin seçim sürecinde açık ve anlaşılır bir dil kullanmadığı eleştirisinde bulundu. Türk, halkla birebir temas konusunda da eksiklikler yaşandığını belirterek, parti yetkililerinin ev ev, sokak sokak örgütlülüğünü güçlendirmesi gerektiğini kaydetti. 

Hezro (Hazro) Barqoş (Yazgı) mahallesinden Mehmet Oğrul, HDP’nin sadece halkın desteğine ihtiyacı olduğunu söylerken, aynı mahalleden Mehmet Musaoğlu, yapılan halk toplantılarının seçimlerden önce yapılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Önümüzde yine seçim var bu sefer gelip belediye seçimlerine kimi seçeceğiz kimi seçmeyeceğiz bunların konuşulup halkla tartışılması gerekiyor. Önceki seçimlerde bunlar yapılmadı. Bu durumda kaybettirdi zaten. Bir sonraki seçimlerde aday gösterilecek kişilerin halkla birlikte seçilmesi gerekiyor. Ve bölgeden birilerinin seçilmesi gerekiyor.”

Editör: Hamza Özkan