AMED/ RIHA – Amed'in Bajarê Nû ilçesinde iptal edilen önseçim için oylamalar yapıldı. Riha'nın Pirsûs ve Hewag ilçelerinde gerçekleştirilen seçim ise ikinci tura kaldı. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından yapılan önseçimlerde teknik nedenlerle iptal edilen Bajarê Nû (Yenişehir) ilçesindeki seçimler sabahın erken saatlerinde başladı. DEM Parti Dêrsim Milletvekili Ayten Kordu ve Riha Milletvekili Ömer Öcalan’ın da gözlemci olarak katıldığı seçimlerde delegeler 4’ü kadın 14 aday adayı için oy verdi.

Delegelerin kullandığı 857  geçerli oydan kadınlardan Belgin Diken 351, Safiye Akdağ 386 oy alırken, erkeklerden ise Mehmet Ergün 315, Naşit Bal 155 oy alarak yüzde 50+1’e ulaşan aday adayı olmadığından seçim ikinci tura kaldı. İkinci tur yarın yapılacak. 

Van Büyükşehir Belediyesi Tirşîn Yayla Yolu’nda çalışma yaptı Van Büyükşehir Belediyesi Tirşîn Yayla Yolu’nda çalışma yaptı

PIRSÛS

DEM Parti, Pirsûs (Suruç) ilçesinde belediye eşbaşkan adaylarını belirlemek için ön seçim yaptı. Partinin ilçe binasında bulunan Şahin Binici Konferans Salonu'nda 5 sandıkta  yapılan seçimde 619 delege oy kullandı. Aday adayları oyların yüzde 50'den fazlasını alamadığı için seçim ikinci tura kaldı. 

Yarın aday adayları Ayten Kaya ile Cemile Şahin ve Müslüm Baran ile Abdulkadir Ercan için tekrar sandık kurulacak. 

HEWAG

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Riha'nın Hewag (Bozova) ilçesinde belediye eşbaşkan adaylarını belirlemek için halk oylaması yaptı. Partinin ilçe binasında yapılan oylamada 2 kadın 8 aday adayı yarıştı. 333 delegenin kurulan 3 sandıkta oy kullandığı seçimde, kadın aday adaylarından Aygül Kapıkayalı 195 ile en fazla oyu aldı.  Erkeklerde ise İsmail Yıldız 134 Yaşar kormaz ise 97 oy alarak ikinci tura kaldı. 

İkinci seçimleri yarın erkeklerde İsmail Yıldız ve Yaşar Korkmaz arasında yapılacak. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/230579