ANKARA - Yeşil Sol Parti Kongre Hazırlık Komisyonu'ndan Elif Bulut, büyük bir iddiayla kongreye hazırlandıklarını belirterek, "Kadınlar bu değişimin bir parçası olmalı" çağrısı yaptı. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), “Çözüm bekleyen değil, çözüm için mücadele eden” vurgusuyla 15 Ekim'de Ankara Atatürk Spor Salonu’nda kongresini gerçekleştirecek. Kongrede yönetim yapısının büyük bölümünün değişimi hedefleniyor. Teknik hazırlıkları devam eden kongre sonrası ise yeni dönemin politik hattı belirlenecek. 

Yeşil Sol Parti Kongre Hazırlık Komisyonu üyesi Elif Bulut, son yılların en görkemli kongresini gerçekleştireceklerini söyledi. Bulut, partilerine ve üyelerine dönük saldırılara karşı verilecek en güzel cevabın kongreye güçlü bir katılım olacağını söyledi. 

‘GÜÇLÜ PM OLUŞTURACAĞIZ’

Bulut, kongreye gidilen süreçte Kürdistan ve Türkiye’de halk ile çok sayıda toplantı yaptıklarını, daha sonra halkın önerilerini delegelerin katılımı ile yapılan konferanslarda karar altına aldıklarını belirtti. Konferanslarda ciddi kararlaşmaların açığa çıktığını söyleyen Bulut, “Daha sonra kararları hayata geçirecek olan güçlü parti meclisi oluşturmak için çalışmalarımıza başladık ve devam ediyor. Yeni dönemde parti perspektifi olan, partinin politikasını yansıtacak herkesin ulaşabileceği ve halk ile sürekli iletişimde olup yine halk ile sorunlara çözüm bulabilecek Parti Meclisi oluşturacağız” dedi. 

‘İDDİAMIZA YAKIŞIR OLACAK'

Kongre çalışmaları kapsamında il ve ilçelerdeki parti yönetimlerinin alanlara çıkacağını söyleyen Bulut, kongreye gidilen süreçte heyecan oluşturmak için il ve ilçe örgütlerimiz çalışmalarını sürdürecek. Yine alanlarda kitlesel çalışmalarımız olacak. On binlerin katılacağı bir kongre yapmaya hazırlanıyoruz. Salonlar taşacak. Son otuz yılın en görkemli kongresini gerçekleştireceğiz. İddiamız büyük. Özgür bir toplum, Demokratik Cumhuriyet iddiamız var. Bunun yol ve yöntemlerini güncelledik. Onun için kongremizi iddiamıza yakışır biçimde gerçekleştireceğiz. En iddialı yönetimini seçeceğiz. Heyecanımız da iddiamız da büyük” diye konuştu. 

KADINLARA ÇAĞRI 

İktidarların sürekli olarak değiştirmeye çalıştıkları ve öteki olarak tanımladıkları kesimin kadınlar olduğunu belirten Bulut, “Kadının olmadığı yerde ister demokratik siyaset olsun ister başka şey olsun, kadın yoksa o siyaset öyle ya da böyle bir erkek siyaseti tarzına dönüyor. Kadınların olduğu yerde yöntem demokratikleşir, yöntem barışçıldır, yöntem istikrarlı ve disiplinlidir. O yüzden kadınların varlığı sadece sayısal bir varlık değil, dönüştürücü güç ve önümüzdeki dönemde kadınların tüm kazanılmış haklarını elinden almaya çalışan bir iktidara karşı kadınların siyasette daha çok öncü rol oynaması gerekiyor. Bu demokratik siyaseti değiştirmek için de gerekli. Bu faşist iktidara karşı mücadele etmek için de gerekli. O yüzden mutlaka kadınlar bu değişimin bir parçası olmalı ve önümüzdeki dönemde görev almalı. Tüm kadınları görev almaya ve birlikte değiştirmeye davet ediyoruz” dedi. 

‘HERKESİ KONGREMİZE DAVET EDİYORUZ’

Kongreye katılım çağrısı yapan Bulut, kongrenin gündemi ile enerjisi ile ve iddiası ile tarihi bir kongre gerçekleştireceklerini vurguladı. Bulur, “Herkesi bunun bir parçası olmaya kongreye davet ediyoruz. Kongrenin güçlü geçmesi, güçlü mesajlar vermesi, aynı zamanda yeni yönetimin de güçlü başlaması demektir. İddiamızın ilk aşaması kongre günü yaşayacağımız ihtişamlı kongre olacaktır. Yine kongreye ciddi bir katılım aynı zamanda partimize ve üyelerimize dönük saldırılara güzel bir cevap olur. Dikkat ederseniz saldırılar partimizden vazgeçmeyenlere yapılıyor. İktidar vazgeçmeyenleri hedef alıyor. Biz de vazgeçmeyenlerle ile birlikte yeni vazgeçilmezler yaratmak zorundayız. Ancak güçlü olursak operasyonların önüne geçebiliriz, tecritti kırabiliriz. Onun için saldırılara inat, demokrasiyi güçlendirmek için kongreye herkesi davet ediyoruz” dedi.

MA / Selman Güzelyüz

Editör: Hamza Özkan