AMED - Yeşil Sol Parti Amed İl Eşsözcüsü Pınar Sakık Tekin, partilerinin seçim sonrası yaptığı değerlendirmede halk toplantılarının gerçekleştirileceğini belirtilerek eksik kaldıkları noktaları tamamlayacaklarını ifade etti. Pınar, “Partimizin öznesi halktır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14-28 Mayıs seçimlerinin ardından genel merkezlerinde bir araya gelerek Kurdistan ve Türkiye’de tüm bileşenleriyle eleştiri ve özeleştiri süreci başlattı. Bu süreç içerisinde yürütülen tartışmalarda halkın eleştirileri dikkate alınarak önümüzdeki günlerde halk toplantıları düzenlenmesi kararlaştırıldı. Yeşil Sol Parti Amed İl Eşsözcüsü Pınar Sakık Tekin, yapılacak halk toplantılarına ve yürüttükleri sürece ilişkin JINNEWS'e değerlendirmelerde bulundu.

‘Eşit ve adaletli olmayan bir zeminde seçime girdik’

Parti olarak 14 ve 28 Mayıs seçim sonuçlarını değerlendirdiklerini ifade eden Pınar, 6-7 Haziran’a Ankara’da, 26 Haziran’a kadar olan süreçte de yerellerde değerlendirme süreci yürüttüklerini kaydetti. Seçim değerlendirmelerini, yalnızca “kaybetmek ve kazanmak” üzerinden ele almadıklarını söyleyen Pınar, “Daha uzun vadeli ele alıyoruz. Tabi ki beklediğimiz sonucu alamadık, daha farklı hedeflerimiz vardı o hedeflere ulaşamadık. Bu hedeflere ulaşamamanın çeşitli nedenleri var. Eşit ve adaletli olmayan bir zeminde hepimiz seçime gittik. Elindeki zor aygıtlarını, devletin tüm gücünü seferber eden iktidarla beraber seçime girdik” dedi.

Tüm süreç eksikleriyle ele alınacak

Halkın kendilerine gelen eleştirilerinin olduğuna dikkat çeken Pınar, aday belirleme sürecinin kısa bir zamanda olması ve seçim kampanyasını iyi yürütememelerinin etkenler arasında olduğunu belirtti. Pınar, “Biz bu etkenlerden kaynaklı başarısız olduk demeyeceğiz. Tabi bizim de muhtemel hatalarımız olmuştur, bunların hepsini göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapıyoruz. Bu değerlendirmeyi yaparken toplumun hassasiyetini göz önünde bulundurarak, halka ve mücadeleye olan bağlılığımızla özeleştiri ve eleştiri mekanizmamızı işletip bu sürecin nedenlerini değerlendiriyoruz” sözlerine yer verdi.

‘Partimizin öznesi halktır’

“Toplumdan kopma esastan, ana kaynaktan uzaklaşma nedenleri de var” diyen Pınar, “Tabi bunları göz önünde bulundurarak daha toplumsallaşmanın gerektiğini düşünüyoruz ve yoldaşlık hukukunda bir aşınma olduğunu gördük. Bizler yapılarımızda örgütsel eksikleri, yapısal sorunların bugüne kadar geldiğimiz noktada örgütlenemediğimizi göz önünde bulundurarak bunlar üzerinde neler yapabileceğimiz konusunda bir değerlendirmede bulunduk. Daha demokratik, toplumun halkın daha da özne olacağı bir zeminde bu süreci götüreceğiz. Ayrıca bayramdan sonrası gerçekleştireceğimiz bir planlama var. O planlamayı devreye koyacağız ve halkımızı dinleyeceğiz. Seçim zamanında sahada çalışırken, aslında halkın reflekslerini anlayamadığımızı fark ettik. Bunları göz önünde bulundurarak halkla buluşma süreci başlatacağız. Bu süreci evlerde, mahallelerde bütün halkımızı dinleyecek bir şekilde yapacağız. Çünkü bizim partimizin öznesi halktır” ifadelerini kullandı.

‘Mücadele kesintisiz bir yol’

Mücadelenin kesintisiz bir yol olduğuna vurgu yapan Pınar, “Son zamanlarda sosyal medyada mücadelemize dair bazı kirli bilgiler dolaştı, bu da farklı algı yaratıyor. Bu mücadelemiz sadece seçime indirgenecek bir mücadele değil, bizim bir mücadele geleneğimiz var. Üçüncü yol siyasetimiz tam da bu söylediklerimin belirleyicisidir. Üçüncü yol siyaseti emeği, kadını, barış ve demokrasiyi, gençliği ve toplumun tüm dinamikleri başta Kürt halkı olmak üzere tüm Türkiye halklarını içine alan bir yoldur. Yeni bir yapılanmaya, yeni bir inşaya gideceğiz” şeklinde konuştu.

Gençler ve kadınlar partimizin dinamikleridir

Değerlendirmelerinde kadınlara ve gençlere işaret eden Pınar, şu ifadelere yer verdi: “Gençler ve kadınlar partimizin en baş dinamikleridir. Kadınlar ve gençler olmadan bir zafer düşünülemez. Özelikle kadınlar açısından ele alırsak, şu an ki iktidarın yeni yapılanması daha çok kadın düşmanlığı üzerinden kendini örgütlüyor. Her ne kadar içeriğinde biçimsel bir değişiklik yapılmışsa da devlet aklıyla beraber kendi politikalarında ısrar ediyor. Bizler de kendi mücadelemizde kadını ve gençleri esas alarak büyütmeye devam edeceğiz ve bu konuda ısrarcıyız. Partimizin kadın özgürlük mücadelesine karşı engellemelere ve toplumdaki cinsiyet eşitsizliğine karşı biz de mücadele ağımızı örerek mücadeledeki kararlılığımızı göstereceğiz. Gençler de bu toplumun dinamikleri. Gençler bu değişim ve dönüşümün öncüleridir. Bizler Kürt sorununun demokratik bir zeminde çözülmesine, cumhuriyetin 2’nci yüzyılının daha demokratik olması için halklarımızla beraber, toplumun tüm dinamik güçleriyle beraber yürütmekteyiz.”

Editör: Hamza Özkan