HABER MERKEZİ – Seçim çalışmalarını sürdüren Yeşil Sol Parti, birçok kent, ilçe, köy ve mahallede halkla bir araya geldi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) seçim çalışmalarını kentlerde, ilçelerde, belde ve köylerde sürdürüyor. Gidilmedik yer bırakmayan partiyi seçmenlerde büyük coşkuyla karşılıyor. Partinin çalışmaları, köy ziyaretleri ve halk buluşmalarıyla sürdü. 

BURSA 

Yeşil Sol Parti, Yenişehir İlçesine bağlı Ulucami Mahallesi’nde halk buluşması gerçekleştirdi. Mitinge dönüşen halk buluşmasına Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Necdet İpekyüz katıldı. Sokakların Yeşil Sol Parti bayraklarıyla donatıldığını buluşmada, kadınlar, gençler ve çocukların yoğun katılımı dikkati çekti. “HDP halktır halk burada” sloganının atıldığı buluşmada, kadınlar renkli kıyafetlerle bir araya gelerek halaylar çekti.

‘HER YERDEYİZ’

Buluşmada söz alan İpekyüz, yüz kişiden milyonlara ulaştıklarını dile getirdi. Her yerde, her şehirde olduklarını ifade eden İpekyüz, “Bugün Bursa’dayız” dedi. İktidarın kendilerinden korktuğunun altını çizen İpekyüz, “Annelerimizden, gençlerimizden korkuyorlar. Bunlar biz hırsızlık, kötülük yapmadığımız halde gelip köylerimizi yaktılar. Bizi zindanlara attılar. Fakat bizi bu günlere getiren kıymetli halkımız oldu. Zaman bir olma zamanıdır. Biz sizin sayenizde buralarda duruyoruz. ‘Halkların Demokratik Partisi (HDP) kim’ diyorlardı. Buradan söylüyorum: HDP sizsiniz, siz! Siz olduğunuz sürece kimse bizim başımızı eğemez. Siz olduğunuz sürece yolumuz açık, başımız diktir. Bizi bitireceklerini sandılar. Fakat bu halkımız olduğu sürece, çalışmalarımız olduğu sürece onlar biter ama biz çoğalırız ve başarılı oluruz“ diye belirtti.

Buluşma halaylarla son buldu. 

COLEMÊRG

Yeşil Sol Parti milletvekili adayları, Colemêrg’in Gever ve Şemzînan (Şemdinli) ilçelerinde bulunan birçok köyde yürüttüğü seçim çalışmaları, coşkulu karşılamalarla sürdü. Gever’de bağlı Zîzan, Miçîç, Serdeşt, Darê ve Elver ile Şemzînan'a bağlı Gêmana, Garê, Qelereşk, Bêbap ve Şêxan köylerinde yaşayan yurttaşlar ziyaret edildi. ziyaretlerde adaylar bölgede yaşanan yayla yasaklarına ve ekonomik krize dikkat çekti. 

ERZIROM

Yeşil Sol Parti’nin kentteki seçim çalışmaları Karaçoban, Palandöken, Hınıs ve Şenkaya ilçelerinde devam etti.  Hınıs’taki çalışmalara kentin vekil adayı Ayşan Tarlan katılırken Şenkaya’daki çalışmalara ise bir diğer vekil adayı Abdurrahman Sever katıldı.

Yeşil Sol Parti heyeti, Hınıs’ta hem ilçe merkezindeki hem de kırsal mahallelerdeki yurttaşlarla bir araya geldi. Ev ev seçim çalışmaları yürüten heyet, yurttaşlara seçim hakkında bilgi vererek 3 Mayıs’taki Hınıs mitingine devam etti.

3 MAYIS’TA MİTİNG 

3 Mayıs’ta Cumhuriyet Caddesinde yapılacak mitinge Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Agirî milletvekili adayı Sırrı Sakık, Mahfuz Güleryüz ve kentin milletvekili adayları katılacak.

AGIRÎ

Kente seçim çalışmaları iki ayrı koldan devam etti. Bazid ve Eleşkirt’te yapılan çalışmalarda kentin vekil adayları da yer aldı. Bazid’teki (Doğubayazıt) çalışmalara Sırrı Sakık ve Nejla Demir katılırken Eleşkirt’teki çalışmalara ise Zelal Yılmaz katıldı.

Bazid’teki çalışmalar Ecem (Üçmurat), Kaniya Gevrana (Bulakbaşı), Tajdê (Aktuğlu)  ve Çalê (Çalı) mahallelerinde devam etti. Yüzlerce yurttaşın katılımıyla gerçekleşen buluşmalarda yoğunluklu olarak kadınlar katıldı. Yurttaşlar yeşil, kırmızı ve sarı flamalarla heyeti karşıladı. Meryemana (Sağdıç) mahallesinde yurttaşlarla konuşan Sırrı Sakık, 14 Mayıs’ta AKP-MHP iktidarını göndereceklerini ifade etti. Sakık’ın konuşmasının ardından buluşma halaylarla son buldu.

ŞIRNEX

Yeşil Sol Parti Şirnex milletvekili adayı Newroz Uysal'ın katılımıyla kente bulunan Cumhuriyet Mahallesi'nde seçim irtibat bürosunun açılışı gerçekleştirdi. Yeşil Sol Parti ilçe örgütü, HDP ilçe örgütü, Demokratik Bölgeler Partisi (DTB) ilçe örgütü, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Barış Anneleri Meclisi ve yüzlerce yurttaş katıldı. "Tabbi Kudretlidir durumumuz" pankartının açıldığı büro açılışında halk sık sık "Bijî Serik Apo" sloganını attı. 

BİRLİK ÇAĞRISI

Burada konuşan Yeşil Sol Parti Şirnex milletvekili adayı Newroz Uysal, 14 Mayıs'ta yapılacak seçimin önemine vurgu yaparak şunları söyledi: "14 Mayıs seçiminden daha önemli hiçbir seçim yoktur. Hiçbir iktidar mevcut iktidar kadar yıllarca Sayın Öcalan'ı tecrit altında bırakmadı. Türkiye'de birçok kez iktidar değişimi oldu, ama hiçbir zaman Kürt halkı isteklerini almamıştır. Bunun iki nedeni var. Birinci neden, devletin Kürtlere karşı faşist ve katletme girişimi. İkinci neden de Kürtlerin ittifak oluşturmaması. Eğer bizler bir olsak inanın ne bu siyasi savaşla bizi yenerler, ne de atadıkları kayumlarla bizi yenerler. Emek ve Özgürlük İtifakı ve Kürdistani İtifakı bunlar haricinde başka hiç bir ittifakımız yoktur.”

Konuşmanın ardından büro açılışı gerçekleştirilirken, halk çalan müziklerle halaya durdu.

HALK BULUŞMALARI 

Şirnex’in Hezex ilçesine bağlı Kasrik, Eizok,Ayinser köylerinde Yeşil Sol Parti adayı Ayşegül Doğan ve partinin ilçe yöneticileri ile birlikte halkla bir araya gelindi. Büyük bir coşku ile karşılanan partililer halka seçimin önemine dikkat çekerek, seçim konusunda bilgilendirme yaptı.

Şirnex merkezde Yeşil Sol Parti adayı Bedirhan Osal ile partinin yöneticilerinin katılımıyla halkla bir araya geldi. Halk yapılacak seçim için bilgilendirilerek, seçim broşürleri verildi. 

Qilêban ilçesine bağlı Andaç köyünde de Yeşil Sol Parti adayı Mehmet Zeki İrmez’in katılımıyla halk ziyaret edildi. Yapılan ziyarette, seçimin anlam ve önemine değinerek, halkı sandık başına çağırdı. 

AYDIN 

Yeşil Sol Parti, Aydın’ın Efeler ilçesi Çeştepe Mahallesi'nde çeçim bürosu açtı. Açılışa HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Aydın Milletvekili adayları Ebru Günay, Rojin Tanhan Doğan, Sinan Çakmakçı ile çok sayıda kişi katıldı. Açılışta konuşan aday Sinan Çakmakçı, “14 Mayısta oyumuzu Yeşil Sol Partiye basacağız ve 15 Mayıs'ı bir bahara dönüştüreceğiz. Yeşil Sol Parti ile Türkiye’ye bir bahar getireceğiz” derken, aday Ebru Günay ise “Birlikte mücadele ederek demokratik ve özgür bir geleceği inşa edeceğiz" dedi. 

İKNA ETMEDİĞİMİZ KİMSE KALMASIN 

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise, Yeşil Sol Parti'nin parlamentoya 100 milletvekili göndermesi gerektiğini söyleyerek, "Bunun için bir oy Yeşil Sol Parti’ye, bir oy Kemal Kılıçdaroğlu’na vereceğiz. Yeşil Sol Partinin 100 milletvekili ile parlamentoya girmesi çok önemli. 14 günümüz var. İkna etmediğimiz kimse kalmasın, en az 3 ya da 5 kişiyi ikna edelim ve Aydın’da 2 kadın arkadaşımızı Meclis’e gönderelim” diye belirtti. 

Ardından adaylar ve barış anneleri seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. Açılış sonrası yurttaşlar halaya durdu. 

BALIKESİR

Yeşil Sol Parti seçim çalışmaları kapsamında Balıkesir'in Dikilitaş, Kabakdere ve Kocabük Çepni Alevi köylerini ziyaret etti. Çalışmalara Balıkesir Milletvekili adayı Şevin Çoşkun, Gül Karaaslan ile HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen ve Yeşil Sol Parti ile HDP yöneticileri katıldı.

KÖYLERE ZİYARET 

Partililer, köylerde adaylarını ve partilerini tanıtarak, 14 Mayıs seçimlerinde destek istedi. İlgiyle karşılanan partililer, seçim gündemine dair halkı bilgilendirerek, milletvekili çıkaracakları halde kentte yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Partililer, Ankara'ya gönderecekleri temsiliyetin kentin sorunlarına çözüm olacağının altını çizdi. 

Editör: Haber Merkezi