ANKARA -  Yeşil Sol Parti’nin iki gün süren konferansında 24 karar alındı. İmralı tecridine karşı kesintisiz mücadele ve seçimlerde adayların halk tarafından belirlenmesi öne çıkan kararlar oldu.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) Nazım Hikmet Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve iki gün süren Büyük Konferansı sona erdi. Yeşil Sol Parti, seçimlerin hemen ardından yeniden yapılanma süreci başlatmış, halk toplantıları, çalıştaylar ve atölyeler düzenleyerek, eleştiri ve öneriler almıştı. 8-9 Eylül’de düzenlenen Kadın Konferansı ardından yapılan Büyük Konferans’ta tüm eleştiri ve öneriler dile getirildi.

TECRİDE KARŞI MÜCADELE

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki mutlak tecridin en çok konuşulduğu ve tartışıldığı konferansta, Kürt sorunu, savaş politikası, kayyım rejimi, Üçüncü Yol ve demokratik siyaset üzerinde duruldu. Türkiye’de demokratikleşmenin önündeki en büyük engellerden birinin İmralı’da 24 yıldır sürdürülen mutlak tecrit olduğu değerlendirilen konferansta, tecridin kırılması ve Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Yeşil Sol Parti’nin kesintisiz mücadele içinde olacağı vurgulandı.

ADAYLARI HALK BELİRLEYECEK

Konferansta, seçimlerde aday belirleme yöntemi de gündeme geldi. Geçmişte aday belirleme yöntemine ilişkin getirilen eleştiriler üzerine konferans delegasyonu doğrudan demokrasi çerçevesinde önemli bir karar aldı. Adayların belirlenmesinde mümkün olan en geniş biçimde parti üyelerinin, inanç ve kanaat önderlerinin, demokratik kitle örgütlerinin, sivil toplum örgütlerinin, barış annelerinin, yakınlarını kaybeden ailelerinin faaliyet yürüttüğü dernek ve platformların, toplumsal demokratik muhalefet bileşenlerinin, sandık görevlilerinin katılımıyla halkın azami ölçüde dahil olarak iradesini ortaya koyabileceği demokratik bir çoklu yöntemin esas alınmasına karar verildi. Ayrıca aday belirleme seçimiyle ilgili “Aday Belirleme Yönetmeliği” ve “Aday Belirleme Seçim Kılavuzu”nun hazırlanacağı öğrenildi.

DEMOKRATİK HALKLAR PARTİSİ (DHP) ÖNERİSİ

Konferansta birçok konu başlığının yanı sıra toplantılar serisinde önerilen partinin yeni isimleri de gündeme geldi. Toplantılarda yaklaşık 20 isim önerisi yapıldı. Öneriler parti isimlerinde içinde “demokrasi” ifadesi geçenler ağırlıkta. En çok önerilerin isimlerin başında Demokratik Halklar Partisi (DHP) geldi. Önerilen isimler arasında ayrıca Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), Halkların Eşitlik Partisi (HEP), Özgür Toplum Partisi (ÖTP), Özgür Yaşam Partisi (ÖYP), Yeni Yaşam Partisi (YYP) gibi isimler de bulunuyor.

Konferansta, Ekim ayında yapılacak kongreye sunulmak üzere 24 karar alındı. Karar başlıkları şöyle:

1- Kürt sorununda demokratik ve barışçıl çözüm

2- Demokratik siyaset, Üçüncü Yol ve ittifaklar

3- Kayyım rejimine karşı ‘demokratik yerel yönetimler’de ısrarcıyız

4- İnançlara özgürlük ve eşitlik

5- Vazgeçilmez bir görev: Emek örgütlenmesi

6- Demokratik ve halkçı ekonomi

7- Deprem ve afetlere karşı dayanışma yaşatır

8- Uyuşturucuya karşı topyekun mücadele

9- Özgür basın susturulamaz

10- PM listesi, eş başkanlar ve diğer kurullar

11- Genel ve yerel seçimlerde adaylarımızı halk belirleyecek

12- Yeniden yapılanmanın örgütsel adımları

13- Demokratik Cumhuriyeti inşa edeceğiz

14- Savaş ve tecrit politikalarına karşı barış ve çözüm

15- Cezaevleri, hak ihlalleri ve hasta tutsaklar

16- Doğaya karşı işlenen suçlarla mücadele

17- Tohumlar yeşeriyor

18- Adil ve özgün bir engellilik politikası

19- Sınırsız bir dünyada halkların kardeşliği

20- Çocuklarla özgür geleceğe

21- Anadil hakkı mücadelesinin yükseltilmesi, çok dilli yaşamın desteklenmesi

22- Kültür ve sanat

23- Parti okulu programının hayata geçirilmesi

24- Gençlik Meclisi

Editör: Hamza Özkan