ANKARA - Yeşil Sol Parti Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, kongrelerinin Kürt ulusal birliğine katkı sunacağını belirterek, son seçimde yaşanan oy kaybına dair tabloyu tersine çevireceklerini söyledi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) son 30 yılın en görkemli kongresine hazırlanıyor. Geçtiğimiz yerel seçimlerin hemen ardından Kurdistan ve Türkiye’de yüzlerce halk toplantısı yapan ve toplantılarda ortaya çıkan halk önerileri ile yeni dönemin politik hattını belirleyen Yeşil Sol Parti, “Çözüm bekleyen değil, çözüm için mücadele eden” vurgusuyla güçlü bir değişim hedefliyor. 

Yeşil Sol Parti’nin “Özgürlük İçin Yeniden/Ji bo Azadiyê” sloganı ile 15 Ekim’de Ankara Atatürk Spor Salonu’nda yapacağı kongreye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, hazırlıklarının devam ettiğini ve coşkulu bir kongre hedeflediklerini belirtti. 

Kongre hazırlıkları kapsamında yürütülen çalışmaların devam ettiğini belirten Tiryaki, kongre salonu konusunda bakanlığın engeline takıldıklarını ifade etti. Daha önceki HDP kongrelerinin yapıldığı Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'nda kongre yapmak istediklerini belirten Tiryaki, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan onay alamadıklarını ifade etti. Tiryaki, “Bize maç programlarının yoğun olduğu şeklinde yanıt verdiler. Biz de kongremiz Ankara Atatürk Spor Salonu’nda yapacağız. Zaten bizim kongrelerimizin coşkusu mekânın içinde değil, dışına taşan alanda oluyor. Atatürk Spor Salonu’nda böyle olacak. Coşkulu bir kongre yapacağız” dedi. 

‘COŞKULU BİR KONGRE OLACAK’

Kongreye dair yapılan bir diğer çalışmanın ise il dışında kongreye geleceklerin organize edilmesi olduğunu, katılımcıların ulaşım sorunun çözülmesi yönündeki çalışmaların olduğunu da kaydeden Tiryaki, ayrıca bu süreçte merkezi karar organlarında görev alacak kişilerin belirlenmesi yönünde çalışmalar yaptıklarını söyledi. Tiryaki ayrıca diplomasi çalışmalarının da bu anlamda olduğunu belirterek dünyanın dört bir yanında kongreye katılım için davetiyelerin gönderildiğini söyledi. Tiryaki, “Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’dan, Avrupa’ya kongreye katılım çağrısı yaptık. Yurt dışından çok sayıda konuğu kongrede ağırlayacağız. Coşkulu bir kongre olacağını şimdiden söyleyebilirim” diye konuştu. 

‘ULUSAL BİRLİĞE KATKI SUNACAK BİR KONGRE’

Tiryaki ayrıca Yeşil Sol Parti’den bir heyetin kongre öncesi Federe Kurdistan Bölgesi'ni ziyaret ederek, buradaki siyasi parti ve sivil toplum örgütlerini de kongreye davet edeceğini de belirterek, şu bilgileri verdi: “Heyetimiz Güney Kurdistan’a ziyaretler gerçekleştirip, davetlerde bulunacak. Tabi ulusal birlik tartışmalarının yoğun yaşandığı, ulusal birliğe dönük saldırıların olduğu bu dönemde, kongremizin ulusal birliğe katkı sunacak bir kongre olmasını istiyoruz. Kuşkusuz Yeşil Sol Parti’nin böyle bir misyonu ya da görevi yok ama temsil ettiği geleneğin en önemli gündem maddelerinden biri Kürt sorununun Kürdistan’ın dört parçasında demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmesidir. Kürtler arasında coğrafyayı aşan biçimde birlik oluşturulması konusunda her zaman çalışmalarımız oldu. Heyetimiz doğrudan Güney Kurdistan’daki siyasi partilerle yüz yüze görüşecek ve davetiye verecek.”

YENİDEN YAPILANMA VE İNŞA SÜRECİ

Tiryaki, kongre ile birlikte yeniden yapılanma ve inşa sürecine ilişkin şunları söyledi: “Yani bir ideolojik tartışmamız yok. Temel stratejimizde de bir değişiklik yok. Fakat dönemsel olarak uyguladığımız politikalar ve partinin iç işlerine dair bir dizi sorunlar olduğu anlaşılıyor. Pek çok kişi Kürt sorunu dışında herhangi bir sorunu tartışmayan bir parti olarak bizi yansıtmaya çalışsa da yaptığımız halk toplantılarında Kurdistani sorunları yeterince gündemleştiremediğimizi ve bu minvalde bir çözüm oluşturamadığımız belirtildi. Yine en çok tartıştığımız konu tecrit konusu olmasına rağmen, halkımız tecrit konusunda yeterli duyarlılığa sahip olmadığımızı, bu sorunun çözümü için gerekli adımları atmadığımızı söyledi. Bunun dışında yürüttüğümüz ittifak politikalarımıza dönük eleştiriler oldu. Biz yeniden yapılanma kapsamında demokratik iç işleyiş konusunda önemli adımlar atacağız. Bunun ilk adımı kongre olacak. İkinci adımı ise 31 Mart 2024 yılında yapılacak yerel seçimlerde adaylarımızın belirlenmesi olacak.” 

‘KONGRE İLE MEVCUT TABLO DEĞİŞECEK’

Yeşil Sol Parti’nin yapacağı kongre ile mevcut tablonun değişeceğini belirten Tiryaki, “Temsil ettiğimiz siyasi geleneğin en yüksek oya ulaştığı dönem 7 Haziran seçimleriydi. Türkiye’nin her ilinde, ilçesinde ve beldesinde azımsanmayacak oylar aldık. Yine yurt dışında ikinci parti olmuştuk. Ülkenin sadece doğusunda değil, batısında da ikinci-üçüncü parti konumuna geldik. Fakat 7 Haziran seçimleri sonrası 1 Kasım seçimlerinde oy oranlarımızda bir düşüş oldu.  Hem sayı olarak hem de oransal olarak. 24 Haziran 2018 seçimlerinde biraz toparlamış olsak da 14 Mayıs 2023 seçimlerde oy oranlarımızda da miktarında da ciddi düşüş oldu. Emek ve Özgürlük İttifakı olarak değerlendirsek bile çıkardığımız vekil sayısı ve oy oranı düştü. Dolayısıyla, partimizin çeşitli kademelerinde oylarımızın azaldığı, küçüldüğümüz yönünde değerlendirmeler yapıldı. Biz buna yanıt vermek istiyoruz. Gerçekleştireceğimiz kongre bu tabloyu tersine çevirecek bir başlangıç olacak. Kongreden sonra bunu deneyeceğimiz fırsat 31 Mart yerel seçimleri” diye kaydetti. 

Tiryaki, “Azımsanmayacak sayıda il ve ilçede bu düşen oyumuza rağmen; çok sayıda il ve ilçe ve belde de birinci partiyiz. Özellikle buralarda belediye başkanlığı seçimlerini kazanmak için yoğun bir çalışmaya başladık. Şu anda aktif olarak sahada bir seçim propagandası olarak yürümüyor olsa da fizibilite çalışmalarımız var. Yerel düzeyde çalışmalarımızı yürütüyoruz. 15 Ekim kongre sonrası daha hızlı bir şekilde yerel yönetim seçimlerine hazırlanacağız. 1 Ocak’ta seçim takvimi başlıyor fakat, biz takvim başlamadan önce hazırlık işlemlerimizi belki de adaylarımızı da belirleyeceğimiz bir süreç planlıyoruz” diye de ekledi. 

‘ÇÖZÜMÜN FORMÜLÜNÜ ORTAYA KOYACAĞIZ’

Tiryaki, “Çözüm bekleyen değil, çözüm için mücadele eden” anlayış ile yola devam edeceklerini aktararak, “Biz aslında bu ülkenin temel sorunlarının çözülmesi için mücadele yürüten bir partiyiz. Evet sorunun tamamını çözecek bir gücümüz yok. Yani ülkenin yönetimine talibiz fakat ülkeyi biz yönetmiyoruz. Cumhurbaşkanı partimizin üyesi değil. Dolayısı ile bugüne kadar ülke yönetimini harekete geçirecek politikalar ürettik. Elbette bundan sonra da yürüteceğiz ama bazı sorunların çözümü için sadece ‘bu sorunları çözün’ demek yeterli olmuyor. Aynı zamanda çözümün formülünü ortaya koymak gerek. Bu dönemin farkı bu olacak. Buna dair en önemli açıklamamız ise Meclis’in açıldığı ilk gün olan 1 Ekim’de yapacağımız açıklama olacak. Buna dair bir formül, buna dair bir tutum belgesi açıklayacağız” dedi. 

‘HERKESİ KONGREYE DAVET EDİYORUZ’

Bir şölen havasında görkemli bir kongre yapmak istediklerini ve bu coşkuya halkın ortak olmasını istediklerini söyleyen kongreye katılım çağrısı yapan Tiryaki, “Bu kongre 31 Mart tarihinde gerçekleştirilecek seçimlere ruh katacak, heyecan katacak bir kongre olacak. Bu kongredeki heyecana halklarımızı çağırıyoruz, davet ediyoruz. O gün; bu coşkuyu seçimlere taşıyacağımız bir kongre havasında yaşamak istiyoruz ve herkesi davet ediyoruz” diye konuştu.

MA / Selman Güzelyüz

Editör: Hamza Özkan