ÊLIH - DAİŞ saldırısında aldığı yara nedeniyle yüzde 68 engelli kalan ve sonrasında tutuklanan Salman Yıldız'ın tedavisinin engellendiği belirtildi. 

DAİŞ’in saldırıları üzerine dayanışma amacıyla gittiği Kuzey ve Doğu Suriye’nin Kobanê kentinde yaralanan Salman Yıldız, yüzde 68 engelli kaldı. Getirildiği Riha’da 3 ay süren tedavisinin ardından yaralı bir şekilde tutuklanan Yıldız, daha sonra Batman M Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. 1 yıl sonra tahliye edilen Yıldız’a, Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamalarda “örgüt üyeliği” iddiasıyla 7 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Tedavisi devam eden Yıldız, 5 Şubat 2022’de Muğla’da gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkemece “kaçma şüphesi” gerekçesiyle tutuklanarak Muğla E Tipi Cezaevi’ne konuldu, daha sonra Menemen T Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. 

Kobanê’de başından aldığı darbe nedeniyle kafa travması geçiren Yıldız, sol kol ve bacakta güç kaybı nedeniyle yürüme ve tutmada güçlük çekiyor. Yıldız’ın, bu travmayla derinleşen ve günlük aktivitelerini engelleyecek epilepsi hastalığı bulunuyor. Cezaevinde yaşamını tek başına idame edemeyecek durumda olan Yıldız, ailesi aracılığıyla yaşadıkları sorunları anlattı. 

YILDIZ: HASTA TUTUKLULAR TEDAVİ EDİLMİYOR 

Yıldız’ın kardeşi Hamza Yıldız, ağabeyinin tedavi edilmesi için serbest bırakılmasını istedi. Ağabeyiyle 23 Ekim’de telefon görüşmesi gerçekleştiren Yıldız, şunları aktardı: “Ağabeyim durumun vahametini ortaya koydu. Bize, ‘Tedavi amaçlı bu cezaevine sevkimi istedim. Ancak burada tedavi yapılmıyor. Hiçbir talebimiz kabul edilmiyor. Adli suçtan tutuklananlara 24 saat havalanma hakkı, bize ise 1 saat veriliyor. Görüş talebimiz oluyor ancak kabul edilmiyor. Taleplerimiz kabul edilmediği için yemek boykotu yapmıştık. Fizik tedavi için geldik ancak sadece bize şok elektriği veriyorlar. Buradaki hasta tutukluların durumu çok kötü, yatalak durumda olanların altını haftada bir temizliyorlar’ şeklinde anlattı. Bu sorunları anlatırken, bir çözüm bulunması çağrısında bulundu.”

Baskılara karşı insan ve hukuk örgütleri ile siyasi partilerin cezaevini ziyaret etmesi çağrısı yapan Yıldız, kamuoyunun duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Editör: Hamza Özkan