HABER MERKEZİ - Fransa’nın Montpellier kentinde 13 farklı halktan kadını buluşturan İkinci Genel Jineoloji Kampı sona erdi. 

JINNEWS'in haberine göre; Jineoloji Akademisi, beş yıldan bu yana farklı ülkelerde yaptığı onlarca yerel kampların ardından jineoloji çalışmalarında aktifleşen kadınların buluştuğu ikinci genel kampını düzenledi. 26-31 Ağustos tarihleri arasında Fransa’nın Montpellier kentinde düzenlenen kamp, 2018 yılında yaşamını yitiren YJA STAR’lı Armanc Goşkar’a adandı. 

O tarihten bu yana farklı çalışma ağları yoluyla bir araya gelen kadınlar, pratikte yaşanan zorlukları ve bunu yaratan zihniyeti tartıştı. 

13 farklı halktan kadın bir araya geldi 

Kampta 13 farklı halktan kadın bir araya geldi, ancak kültür ve dil bakımından farklılıklarla birlikte pratikte yaşanan tıkanmalar, jineolojinin yöntemleri ve zihniyeti ışığında ele alındı. Her çalışma alanının kendi pankartı ve rengiyle katıldığı kampta 5 farklı dilde (İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca ve Türkçe) tercüme yapıldı. 

Yaşamını yitiren kadınların hikayeleri paylaşıldı 

Kampın 26 Ağustos’taki açılışında Ş. Armanc Goşkar’ın günlüklerinden derlenen ve İngilizce olarak hazırlanan sinevizyon izlendi. Daha sonra katılımcılar kendi topraklarında mücadele ederken yaşamını yitiren kadınların hikayelerini paylaştı.

Jineolojî Akademisi ve Jinwar’dan gelen görüntülü mesajın izlenmesinin ardından her bölge jineolojî çalışmalarının nasıl başladığını ve ilerlediğini aktardı. 

Kadın sosyolojisine dikkat çekildi 

26 Ağustos günü öğleden sonra tarih ve sosyoloji bağının kurulmasının, özgürlük mücadelesini nasıl etkilediği üzerine iki sunum yapıldı. Ertesi gün ise aynı başlıkla bağlantılı olarak ‘yakın tarihin kadınların sosyolojisi üzerine etkisi’ başlıklı kısa bir sunum yapıldı.

Sunumlar yapıldı 

Fransa’dan gelen grup katılımcıları, tarih ve sosyoloji bağını kurarak yapılan araştırmalara odaklanmaya çalışan atölyeyi yürüttü. 27 Ağustos’ta bu bölümün devamı olarak tarih ve sosyoloji arasında doğru bağ kuramayışın farklı topraklara etkileri tartışıldı. Öğleden sonra ‘Ataerki ve Kapitalist Modernite’den Kopuş Arayışları’ başlıklı oturumda liberalizm, özel savaş ve bireycilik kavramlarına dair kısa sunumlar yapıldı. 

Kadının toplumsal yaşamdaki yeri tartışıldı 

28 Ağustos’ta öğleden önce aynı başlık altında devrimci eğitim, örgütlenmenin önemi ve ideolojik özsavunma konularında kısa sunumlar yapıldı. Bu başlıkla bağlantılı eğitime odaklanan atölyeyi ise Adalar grubu yönetti.  Öğleden sonra ‘Ataerkil Sistemin Toplumsal Kimlikleri İnşa Süreci Nasıl Gelişti’ başlıklı oturum kapsamında kadın kimliği, “Erkeği Öldürmek” konularında kısa sunumlar yapıldı. Amazing ve Aymara toplumlarında kadının toplumsal yaşamdaki yerine dair sunumların ardından konuyla bağlantılı atölye İtalya grubu tarafından organize edildi.

‘Kavramlarla Özgürleşmek’ atölyesi

29 Ağustos’ta “Toplumsal İlişki Düzeneğini Nasıl Değiştirebiliriz” başlıklı oturumda farklı kavramlara dair sunumlar yapıldı. “Kavramlarla Özgürleşmek” başlıklı atölyeyi Katalonya grubu organize etti. Öğleden sonra Berlin’de düzenlenecek konferanstaki atölyelerle ilgili çalışma grupları bir araya geldi.

Son gün moral etkinliği 

Hazırlıkları, mart ayından bu yana süren kampın son günü olan 30 Ağustos’ta jineoloji ağı içinde yer alan grupların pratikte karşılaştıkları sorunlar ve aşmaya dönük yöntemler tartışıldı. Geleceğe yönelik temel konularda ortak planlamalar yapıldı. Akşam saatlerinde ise Marsilya ve Montpelier’deki Kadın Meclisi üyelerinin katılımıyla moral etkinliği düzenlendi.  

Kamp 31 Ağustos’ta yapılan genel değerlendirmenin ardından sona erdi.

Jineoloji kampları 2017’den bu yana devam ediyor

Jineoloji kampları, ilk olarak 2017 yılında Utamara Kadın Buluşma Merkezi’nde dokuz farklı ülkeden kadınların buluşmasıyla başlamıştı. Daha sonra kadınların dil, kültür ve toplumsal karakter bakımından ortaklaşabileceği yerel kamplara ağırlık verilerek Katalonya, Bask ülkesi, İtalya, İngiltere, Almanya, Portekiz ve son olarak Fransa gibi farklı coğrafyalarda 20 kez yerel kamp düzenlenmişti. 

Editör: Haber Merkezi