Afganistan’da Taliban 15 Ağustos 2021 tarihinde yönetimi ele geçirdi. Taliban yönetime gelir gelmez, ilk önce kadınları hedef aldı. Buna karşı kadınlar her yerde alanlara çıkarak Taliban yönetimini tanımadıklarını açıkladı. 

Taliban’a karşı bir araya gelen çok sayıda kadın, “Kadınlar için adalet”, “Taliban soykırım failleridir!”, “Kimliğimizi ortadan kaldırmak, Taliban kimliğinde zorlama ve ikiyüzlülüktür”, “İyi ya da kötü terörist yoktur!” yazılı pankartlar taşıyarak,  “Terör insanlık için bir tehdittir!”, “El Kaide ve Taliban terörist gruplardır!”, “Ne Taliban'a, ne teröre!”, “Terör hükümetini tanımıyoruz!”, “Terörle işbirliği yapmayı bırakın!” ve “Terörün ve destekçileri yok edin” sloganları ile eylemler gerçekleştirdi. 

Tarihte bugün yaşanan kimi gelişmeler şöyle:

1924: İnsan hakları aktivisti Hedy Epstein doğdu. İsrail’in savaş ve işgal politikalarına karşı mücadele eden Yahudi aktivist Hedy Epstein, bugün doğdu. İnsan hakları aktivisti Hedy Wachenheimer, Freiburg’da Yahudi bir ailede doğdu. Nazi Almanya’sı döneminde İngiltere’ye kaçmak zorunda kalan Hedy’nin ailesinden iki kişi hariç hepsi Auschwitz Toplama Kampı’nda katledildi. 

Hedy, İkinci Dünya Savaşı sırasında mühimmat fabrikalarında çalıştı ve ülkelerine demokrasiyi yeniden getirme mücadelesi veren bir grup solcu Alman Yahudi mülteciye katıldı. Yaklaşık 60 yıl sonra, Into the Arms of Strangers: Stories of the Kindertransport filmi için bu deneyim hakkında röportaj yaptı. 

1948'de Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletine göç eden Hedy, ardından Minneapolis'e ve sonrasında St. Louis, Missouri'ye taşındı. Mücadelesine burada devam eden Hedy, Arnold Epstein ile evlendi.

Başlangıçta İsrail'in işgaline odaklanan savaş karşıtı bir grup olan Siyah Giyen Kadınlar'ın 2001 yılında St. Louis şubesini kuran Hedy, 2003 yılında Uluslararası Dayanışma Hareketi ile çalışmak için Batı Şeria'ya gitti. İsrail'in askeri politikalarına karşı olan Hedy, Ağustos 2008'de İsrail'in Gazze deniz ablukasını kırmaya çalışan Özgür Gazze Hareketi gemisinde olmayı planladı, ancak sağlık sorunları nedeniyle iptal etmek zorunda kaldı. 

Hedy, 26 Mayıs 2016'da St. Louis'deki evinde 91 yaşında kanserden yaşamını yitirdi.

1970: Patricia Palinkas, Amerikan futbol maçında profesyonel olarak oynayan ilk kadın oldu.

2018: İtalyan aktivist ve siyasetçi Rita Borsellino 2 Haziran 1945’te İtalya’nın Palermo kentinde dünyaya geldi. Sicilya'daki mafya yapılanmasına karşı mücadele eden Rita, İtalyan Demokrat Partisi'nden İtalya'nın Avrupa Parlamentosu (MEP) üyesi olarak görev aldı. 2009-2014 yılları arasında Avrupa Parlamentosu'nda bulunan Rita, 2018'de bugün Palermo'da pankreas kanseri nedeniyle yaşamını yitirdi.

2022: İskoçya, dünyada temel ihtiyaç olan regl ürünlerine bedava ulaşılabilmesine ilişkin karar aldı. 

Editör: Hamza Özkan