14 Mayıs 2023 seçimlerinde kazanan olmadı, kaybeden ise ittifak politikaları oldu.

Seçim sonuçlarına baktığımızda hiçbir ittifakın oylarında ve hiçbir partinin kemik oylarında artış olmadığı, hatta eksilme olduğu görülüyor. Bundan çıkardığımız sonuç, bir çok seçmenin partilerinin ittifak politikalarını onaylamadığı şeklindedir. Nedenlerine baktığımızda her ittifak ve partide farklı olmakla beraber, aday profilleri, ittifak politikası, parti içi demokrasinin yeterince işletilmemesi vs. söylenebilir. Ben ise konuyu daha genel bir bakışla ele almak istiyorum. Bugün  Millet İttifakı’na dair yazdım. Emek ve Özgürlük İttifakı’nı bir sonraki yazımda ele alacağım.

Bu seçimin tarihi önemi üzerinde daha önce durmuştuk. Başkanlık sisteminin parlamenter sisteme dönüşmesi için gerekli olan 1920 ruhunun 2023’e taşınması idi. Muhalefetin en büyük partisi CHP bunu başaramadı. Anti Cumhuriyetçiler ile, geçmişte AKP ve MHP ile yol almış, sonrasında her biri farklı nedenlerle yollarını ayırmış irili ufaklı partilerle kurulan ittifakın bir sonuç getirmediği bir kez daha görüldü. Toplumun iknasında önemli olan ittifakın basın tarafında, samimi olunmadığının hissedildiği, sürekli bir kafa karışıklığı yaratan yazılar, yorumlar seçmende zaman zaman tepkilere yol açtı. İttifakın çekinceli konularının yarattığı tedirginlik canlı yayınlarda yorumlara yansıdı, güveni zedeledi. 

Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte bu sürece emek veren yol arkadaşları, Aylin Nazlıaka, Canan Kaftancıoğlu, Gönül Özel, Aytuğ Atıcı, İbrahim Özden Kaboğlu, Yıldırım Kaya, Özgür Özel, Sezgin Tanrıkulu, Mehmet Bekaroğlu ve Orhan Sarıbal gibi belki daha binlerce CHP’li kadronun samimi emekleri değerlidir elbette. Belki de CHP kendi gücüyle seçime girseydi oy oranı %30’dan aşağı olmayabilirdi. Hatta ittifak konusunu Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda konuşsaydı daha başarılı olabilirdi.

6’lı masada yaratılan polemikler, zaman zaman kendilerini dayatan liderler ve seçim çalışmalarındaki yetersiz performansları süreci kaybetmeye mahkum bıraktı. CHP’nin tabanına ve kararsız seçmenlere güven vermeyen şey ise 6’lı masanın 5 üyesinin AKP-MHP’nin yedekleri olduğu kuşkusuydu. İttifakın 5 üyesi ya kazanabileceklerine inanmadılar ya da kazanmanın önemine.  Ortada fol yok yumurta yok iken bakanlık pazarlığı yapılması, son süreçte masada sürekli kriz olması, “kazanacak aday” söylemi ve içerdiği ırkçılığın halklar ve inançlarda yarattığı rahatsızlık sorumsuzca hareket edildiğini gösterdi. Sandık güvenliği konusunda da yeterince çalışılmadığını gördük. Vekil olma derdi seçimin tarihi öneminin, Kılıçdaroğlu’na seçimi kazandırarak değişimi sağlamanın önüne geçti. Nitekim CHP’nin kemik oyları ile 30’dan fazla vekil kazandılar.

Havuz medyasının karalama politikalarına karşı CHP’ye yakın medyanın da yetersiz kaldığını gördük. Saldırılara rağmen sakinliğini koruyan Kılıçdaroğlu’nun kapsayıcı birleştirici söylemlerini sonuna kadar desteklemek yerine konulara çekinceli yaklaşmaları, kafa karışıklığıyla yapılan yorumlar kararsız seçmenleri olumsuz etkiledi. Şimdi sosyal medyada Kılıçdaroğlu ve yol arkadaşlarını suçlayarak istifa vb. serzenişlerde bulunanlara soruyoruz; siz kazanmak için ne yaptınız? Biz CHP’li olduğu için değil, değişim istediğimiz ve değişim gerekli olduğu için canlı yayınlarımızda sürekli Kılıçdaroğlu’na oy istedik; Cumhurbaşkanı seçiminin her iki turunda da gönül rahatlığıyla gidip oy verdik. Şimdi istifa etmesi gereken Kılıçdaroğlu mu yoksa kazanması için hiçbir şey yapmayan hatta kaybetmesine sebep olan kafası karışıklar mı?

6’lı masada olmayan ama stratejik olarak Kılıçdaroğlu’na desteğini açıklayan Emek ve Özgürlük İttifakı da her iki turda büyük bir emek verdi, sandıklara sahip çıktı. Kürt halkının Demokratik Cumhuriyet savunusu, 1920 ruhunda ısrar etmeleri bir kez daha Türkiye halklarına ve dünyaya ilan edildi. Yerel seçimde AKP’nin 7 Büyükşehir Belediyesini kaybetmesini sağlayan Emek ve Özgürlük İttifakı bu seçimde de AKP-MHP’nin kolay bir zaferle Cumhuriyeti ezmesine izin vermediler. Durum böyle iken, Sayın Kılıçdaroğlu’na, iyi çalışmadığı halde 6’lı masadaki liderlere isimleriyle teşekkür etmesine karşılık, hem yerel  hem de genel seçimlerde kendisine desteklerinden dolayı Emek ve Özgürlük İttifakı’na ve ittifakın en büyük partisi YSP’(HDP) ye yuvarlak sözlerle teşekkür etmesini ise kabul edilemez buluyorum ve kendisine de oy vermiş bir Kürt seçmen olarak eleştiriyorum.

CHP'de MYK üyeleri istifa edecek, 'A takımı' yenilenecek

#CHP Genel Başkanı #KemalKılıçdaroğlu'nun #MYK'de yer alan isimlerin yarısına yakınında değişiklik yapacağı belirtildi. #ÖtekilerinGündemi

https://www.otekileringundemi.com/chpde-myk-uyeleri-istifa-edecek-a-takimi-yenilenecek

⬆️