MUĞLA - Akbelen Ormanı'nda devam eden ağaç kesimine karşı başlayan eylemin 4'üncü gününde nöbet alanına gelen yüzlerce yurttaş, oluşturulan insan zinciriyle kesim alanına yürüdü. 

Muğla Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı'nda ağaç kesimine karşı İkizköylüler ve ekolojistlerin başlattığı eylemin dördüncü günü geride kaldı. Bugün çadır nöbet alanına Muğla'nın farklı ilçeleri, Aydın, İzmir, Balıkesir gibi illerden onlarca yurttaşın yanı sıra Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Milletvekili Burcu Gül Çubuk, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık, EMEP Milletvekili Sevda Karaca, HDP MYK üyesi Musa Piroğlu da destek verdi. 

Vekiller incelemelerde bulunurken yurttaşlar insan zinciri yaparak, nöbet alanından kesim yapılan bölgenin sınırına kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında "Akbelen için adalet", "Kömürsüz Muğla için" ve "Her ağacı tek tek savunacağız" pankartları açılırken sık sık "Akbelen Ormanını vermeyeceğiz", "Direne direne kazanacağız" ve "Havama, suyuma, toprağıma dokunma" sloganları attı. 

‘HER YERDEN EKOLOJİSTLER GELECEK’ 

Burada konuşan Çubuk, dün gözaltına alınan yurttaşlara “Milas'a girmeme” yasağı verilmesini eleştirerek, "Bu ceza verilerek, bu direniş engellenmek isteniyor. Ama her yerden ekolojistler, araçlarıyla buraya gelmek için hazırlık yapıyorlar. Bu akşam yola çıkılacak. Birçok yerde sesiniz duyuruluyor. Biz de bunu duyurmak, sizinle olmak ve kendi toprağınızda doğanızla yaşama talebinizi duyurmak için burayayız" dedi. 

‘İKTİDARIN ZOR SOPASI’ 

HDP MYK Üyesi Musa Piroğlu da halkın karşısında bir yağma ve talan koalisyonu olduğunu vurguladı. Ülkenin havası, suyu, insanını yağmaladıklarını söyleyen Piroğlu, "Karşımızda maden, inşaat, enerji baronlarının sözcüleri var. Ne zaman, nerede bir hak arama eylemi olsa bu baronların önünde barikat olunuyor. Soma işçisini darp ettiler, avukatlarını tutukladılar. Burayı savunan avukatları gözaltına alıyorlar, hayatı savunanlara bu ülkeyi zulüm ederek hapishaneye çevirmeye çalışıyorlar. Dünkü şiddet ile iktidar Akbelen üzerinden ülkeye bir ayar vermeye çalışıyor. Ülkedeki herkese 'benim isteklerim karşısında durursanız karşınızda polisi bulacaksınız' diyor" ifadelerini kullandı.  

'KIYIMI GÖRDÜK'

Kesim alanında incelemelerde bulunan EMEP Milletvekili Sevda Karaca da seçimin hemen ardından tüm ülkede bir kıyımla karşı karşıya kalındığını dile getirdi. Kıyım geldiğinde çevredeki bütün köylerin etkileneceğini kaydeden Karaca, şöyle devam etti: "Akbelen Ormanındaki yıkımın durdurulması bundan sonraki bütün yıkımların durdurulması için de hayati önemde. Katliam alanına girdik, kesilen ağaçları görüntüledik. Bu ağaçların, binlerce yıllık çam ormanlarının bir insan gibi yerde yatışına tanık olduk. Burada ağaçlara sarılan 90 yaşındaki annelerimiz, İkizköylüler canlarından can gittiğini söylemişti. İşte o ağıtların daha da yükselmesine neden olacak bir kıyım ile karşı karşıya kaldık. Geniş bir alanın kıyımı için başlatılan çalışmalar henüz çok yayılmamış. Ama durduramazsak devamı gelecek."

AVUKATTAN KESİME TEPKİ

Konuşmaların sürdüğü sırada ağaçların kesiliyor olmasına tepki gösteren Akbelen davasının avukatlarından Arif Ali Cangı, kesimin yapıldığı alana doğru yürüyerek, kesim işlemine tepki gösterdi. Askerlere seslenen Cangı, kesimin hukuksuz olduğunu, yarın çıkabilecek yürütmeyi durdurma kararı sonrasında sorumlulardan hesap soracağını söyledi. 

Editör: Hamza Özkan