AMED - TJA, “Jin, jiyan, azadî ile özgürlüğe doğru” kampanyası kapsamında Ortadoğu coğrafyasında süren savaşlara karşı Hevsel Bahçeleri'nde "barış" fidanları dikti. 

Tevgera Jinên Azad (TJA), “Jin, jiyan, azadî ile özgürlüğe doğru” kampanyası kapsamında Amed'in Sûr ilçesinde bulunan Hevsel Bahçeleri'nde fidan dikti. Etkinliğe çok sayıda kadın katılırken, kadınlar “Jin jiyan azadî”, “Bijî berxwedana Rojava” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla açıklama yapacakları noktaya kadar yürüdü. 

'Toplum tecrit altında'

Hevsel Bahçeleri'nde yapılan etkinlikte konuşan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanı Sultan Yaray, “kadın yüzyılı” olarak nitelendirdikleri 21’inci yüzyılda Kürt kadınların büyük bir mücadele yürüttüğünü söyledi. Kurdistan’da uygulanan özel savaş politikalarına dikkat çeken Sultan, “Bu çoklu saldırıların İmralı'da uygulanan tecridin bir sonucu olduğu da görülüyor” dedi. Konuşmasında Orta Doğu’daki savaşlara da vurgu yapan Sultan, “Her türlü suç işleniyor. Faşist rejimler yüzünden erkekler güç kazanmaya çalışıyor, dolayısıyla savaşlar oluyor. Dünyanın hiçbir yerinde sivillere yönelik saldırı kabul edilemez ve sivillerin öldürülmesi insanlık suçudur. Bu suçun cinsiyeti, ırkı, dili ve dini yoktur. Savaşa karşı barışı savunuyoruz. Bu savaşlara karşı kadınların mücadelesi elbette büyüyor" şeklinde konuştu.

Her çocuk ve kadın için bir ağaç…

Taliban ve İsrail'e karşı mücadele veren kadınların yanında olduklarını ifade eden Sultan, “Savaşa, erkek zihniyetine karşı birlikte mücadele etmeliyiz. Doğayı korumalı, kadını korumalı, yaşamı korumalı, kadının özgürlüğünü büyütmeliyiz. Hayatı büyütün ve hayat ağacını dikin. Rojava'da, Filistin'de, Afganistan'da ve dünyanın tüm ülkelerindeki çocuklar ve kadınlar için bir ağaç dikelim” mesajı verdi.

‘Kadınlar barıştan vazgeçmeyecek’

HEDEP Amed Milletvekili Sevilay Çelenk ise, savaşlar nedeniyle acıların bitmediğini söyledi. "Savaşa hayır" demek için bir arada olduklarını dile getiren Sevilay, “Savaşa karşı barışı isteyen her zaman kadınlar. Kadınlar barış isteğinden hiçbir zaman vazgeçmeyecek. Savaş hiç bitmeyen bir ideoloji ve kendini sürekli yeniliyor. Savaşlar eski savaşlar değil, biz de barış dilimizi yenilemeliyiz. Yeni döneme uyarlanmış bir barış diline geçmeliyiz. Bunu ancak kadınlar yapar” dedi. 

Kadınlar, daha sonra savaşa karşı "barış" fidanları dikti. Her bir ağaca isim verilirken, etkinlik seslendirilen ezgilerle son buldu.

Editör: Hamza Özkan