AMED - Amed’te 200’e yakın yayınevinin katılacağı ve 600 bin ziyaretçinin beklendiği Mezopotamya Kitap Fuarı, yarın başlıyor

Amed Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Eylül Fuarcılık, 16-24 Aralık tarihleri arasında Mezopotamya Fuar ve Kongre Merkezi’nde Mezopotamya Kitap Fuarı düzenleyecek. 4 yıl aradan sonra düzenlenecek fuara, 200’e yakın yayınevi katılacak. Fuarda, çok sayıda yazarın katılımıyla birçok söyleşi, panel ve imza etkinliği düzenlenecek. Fuarın onur konuğu ise yazar Murathan Mungan olacak. 

600 BİN ZİYARETÇİ BEKLENİYOR

DTSO Yönetim Kurulu üyesi Faruk Korkmaz, yarın başlayacak fuara dair konuştu.  Pandemi, deprem ve ekonomik krizden kaynaklı 4 yıldır fuarı gerçekleştiremediklerini aktaran Korkmaz, yoğun talep üzerine fuarı düzenleme kararı aldıklarını belirtti. Fuar alanının dolduğunu ve 200’e yakın yayınevinin katılım için başvuru yaptığını söyleyen Korkmaz, “300’e yakında yazar, şair, aydın gelecek. Onlar okuyucularıyla buluşacak. Fuar sadece Diyarbakır için yapılan bir fuar değil. Bölgemizdeki 10 ilin tamamından okuyucuların bir araya gelip, yayınevleri ve yazarlarla hemhal olacakları bir fuar olacak. Fuar boyunca 600 bin civarında ziyaretçi bekliyoruz” diye kaydetti. 

ÇOK DİLLİLİK ESAS ALINACAK

Korkmaz, fuarda 80 etkinlik düzenleyeceklerine işaret ederek, “Deprem, pandemi, çatışmalı ortam ve diğer etkenlerden kaynaklı bunalan insanlarımız, bu vesile ile nefes almış olacaklar. Kürtçe ve Türkçe bültenlerimizi, reklamlarımız yaptık. Fuarın esas noktası da Kurdî yazarların ve yayınevlerinin okuyucularla buluşmasıdır. İstanbul merkezli yayınevlerinin de burada okuyucularıyla buluşmasını sağlayacağız” dedi. 

Mezopotamya Kitap Fuarı 2’nci gününde: ‘Bîrgeh’ tartışıldı Mezopotamya Kitap Fuarı 2’nci gününde: ‘Bîrgeh’ tartışıldı

AMEDLİLERE ÇAĞRI

Onur konuğu yazar Murathan Mungan’ın fuar boyunca Amed’te olacağını belirten Korkmaz, “Fuar alanında stantların kurulumu gerçekleşti. Yayınevlerinin bir kısmı fuar alanına yayınlarını getirdiler. Son düzenlemeleri yapıyoruz. Cumartesi günü de sorunsuz bir açılış gerçekleştirebileceğiz. Bütün insanlarımızın fuarda bir araya gelmelerini isteriz.”

MA / Bazid Evren

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/227142