İZMİR - Seferihisar Sığacık'ta bulunan arkeolojik sit alanının derecesinin düşürülmesine tepki gösteren yurttaşlar, bölgenin yapılaşmaya kapatılması gerektiğini vurguladı. 

Seferihisar Demokrasi Platformu, Sığacık Mahallesi'nde bulunan sit alanlarının derecesinin düşürülerek imara açılmasına ilişkin Sığacık'ta basın açıklaması yaptı. "Sığacık halkındır, halkın kalacak" sloganları atılan açıklamaya ilçede bulunan siyasi parti ve kurum temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. 

Demokrasi Platformu adına konuşan Salih Turan, arkeolojik ve doğal sit alanlarının ranta kurban edildiğini kaydetti. Marmaris, Bodrum ve Datça kıyılarının sermayenin kullanımına sunulduğunu vurgulayan Turan, "Kıyalar, ormanlar, meralar birer birer halkın elinden alınıp, sermayenin kullanımına açılıyor. Şimdi de sıra Sığacık'a geldi. Sığacık'ın yeşil kalan koruluk ormanları da sermayenin yatırımları için sit derecesi düşürülerek felakete giden ilk adım atılmak isteniyor. Sığacık Burnu'ndan Teos harabelerine kadar olan bölüm halkımızın kullanımına kapanacaktır" dedi.

'SIĞACIK HALKTAN ALINACAK'

İlk aşamada 850 dönümlük alanın imara açılacağını kaydeden Turan, bunun gerisinin de geleceğini söyledi. Sığacık'ın tümüyle paralı insanların eline geçeceğini dile getiren Turan, "Sit derecelerinin düşürülmesi bunun ilk adımlarından birini oluşturuyor. Geçen yıl marinanın kapasitesinin iki katına çıkarılmak istenmesi, ilk deneyimdi. Ama halkın kararlı duruşu sayesinde bunu başaramadılar. Şimdi de sit derecesi düşürülerek başka bir kapıdan Sığacık ele geçirilmeye çalışılıyor" diye belirtti. 

İNCELEMEYE GEÇİLDİ

Sit düşürme kararıyla bu alanları koruyan bütün yasa ve yönetmeliklerin ihlal edildiğini dile getiren Turan, bu karara karşı açılan davada bilirkişi incelemesinin yapılacağını aktardı. Yetkililere seslenen Turan, "Halkın sesine kulak verin, bu cennet köşenin sit derecelerinin düşürülmesinden vazgeçin. Dünyaca Teos Harabelerine komşu olan Sığacık Kalesi'nin dibinde bulunan bölgede daha birçok tarihi eserin bulunma olasılığı göz önünde tutulmalı ve bölge yapılaşmaya kapatılmalıdır. Birileri zengin olacak, deniz manzarası izleyecek diye halkın malı olan yaşam alanlarını yok edemezler" diye konuştu.

BİLİRKİŞİ RAPORUNU MAHKEMEYE SUNACAK

Kitle açıklamanın ardından bilirkişi heyetinin inceleme yapacağı bölgeye geçti. Bölgede inceleme yapan heyet, düzenleyeceği raporu daha sonra İrade Mahkemesi'ne sunacak. 

( Kaynak: MA )

Editör: Hamza Özkan