RIHA - KDP’ye bağlı özel güçlerin saldırılarına tepki gösteren Barış Anneleri Meclisi üyeleri, “Başûr’da ne zaman bir Kürt öldürülse altından KDP çıkıyor. İhanete ‘dur’ denilmeli” diye kaydetti. 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın 24 Ağustos'taki Federe Kurdistan Bölgesi ziyaretinin ardından bölgedeki askeri hareketlilik arttı. KDP’ye bağlı özel güçler, 14 Eylül’de yaklaşık 200 zırhlı aracı Deşta Heyatê ile Deşta Herîrê’den Bradost bölgesine bağlı Sîdekan’a sevk edildi. Doçka ve top gibi askeri teçhizatlarla donatılan tank, panzer, TIR ve zırhlı araçlar, Bradost alanında yer alan Sîdekan ilçesine konuşlandı. KDP'ye bağlı özel güçlerin ağır silahlarla Sîdekan bölgesine sevk edilmesinin ardından çatışma yaşandı. KDP'ye bağlı güçler, Goşîne alanındaki Gewriya Zîne'de HPG mevzilerine saldırı düzenledi ve sonrasında çatışma çıktı. KDP’nin saldırıları tepkilere neden oldu. Yaşananlara tepki gösteren Riha Barış Anneleri Meclisi üyeleri, KDP’ye “saldırıları sonlandır” çağrısı yaptı.  

‘İHANETE DUR DEMELİ' 

KDP'nin daha önce birçok kez benzer saldırılar içinde yer aldığını hatırlatan Meyaser Korkmaz (52), “Gözümüzü açtığımız günden bu yana Barzanilerin ihanetiyle karşı karşıyayız. Bu ihanet Kürtlerin tamamına yapılmıştır. Bu ihanete bir dur denmesi gerekiyor. Başûr halkının bu ihanete karşı ayaklanması şart. Barzani Kürtlerin kanı üzerinden kendisini var etmeye çalışıyor. Barzani’ye çağrımdır; bu saldırıları sonlandır” ifadelerini kullandı.  

‘KDP YOL AÇIYOR' 

Barış annesi Adalet Çay (63), saldırıların İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit politikasından bağımsız olmadığını belirtti. Çay, “Sayın Öcalan’la görüş sağlanmasıyla bu sorunların birçoğu çözülecektir. Ancak Sayın Öcalan ile görüşülürse bu kan durur. Savaşla değil. Biz Sayın Öcalan sayesinde kimliğimizi tanıdık ve birbirimize sahip çıktık” dedi. Federe Kurdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin 20 Haziran 2023’te Ankara’da AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi anımsatan Çay, “Türkiye Başûr’u sömürüyor. Giremedikleri alanlara KDP tankları, toplarıyla girmeye çalışıyor. PKK’lileri öldürmek için Türkiye’nin giremediği yerlere KDP yol açmaya çalışıyor. Kullanılan kimyasallar sebebiyle Başûr’da ağaç kalmadı. Unutmasınlar; Türkiye, toplarının ve tanklarının ucunu bir gün kendilerine yardım edenlere de çevirecek. Aynı saldırılarla onlar da karşı karşıya kalacak” şeklinde konuştu. 

Federe Kürdistan’da yaşananlardan Barzani ailesinin sorumlu olduğunu vurgulayan bir diğer anne Fatma Akbaş (59), “KDP’nin orada öldürdükleri kimler, kardeşlerimiz, çocuklarımız. KDP de tıpkı Türkiye’nin yaptığı gibi Kürtleri Kürtlere kırdırıyor. Elinde Kürt kanı olan Barzani ailesini hiçbir şekilde tanımıyoruz. Tüm şeylerini Türkiye’ye teslim etmişler. Kendi ailesinin çıkarlarını her şeyin üzerinde tutuyor. Biz Kürtler olarak varlık mücadelesi veriyoruz. ‘Buradayız’ diye haykırıyoruz. O yüzden Kürtlerin bu saldırılara karşı ses çıkarması gerek. Ağlamakla, yakarmakla bu saldırılar durmaz.” 

Söz konusu saldırıların “Kürt düşmanlığı” olarak tanımlayan Emine Yaşar (73), “Başûr’da (Federe Kurdistan Bölgesi) ne zaman bir Kürt öldürülse altından KDP çıkıyor.  Buna karşı barış anneleri olarak elimizden ne geliyorsa yapacağız” dedi. 

Editör: Hamza Özkan