İSTANBUL – Barışa Çağrı Grubu’nun yayınladığı deklarasyonun ardından Kürt sorununun demokratik ve barışçıl temelde çözümünü isteyen çok sayıda kişi  X’te “#BarışaÇağrı” başlığıyla hashtag çalışması başlattı.

Aralarında sanatçı, yazar, siyasetçi, hukukçu, şair, ressam ve aydınların yer aldığı 78 isim, Kürt sorununu demokratik ve barışçıl temelde çözümü için İstanbul’da “Barışa Çağrı” deklarasyonu yayınladı. Deklarasyonun açıklanmasının ardından, sanal medya platformu X’te “#BarışaÇağrı” tag çalışması başladı.

“#BarışaÇağrı” etiketiyle yapılan kimi paylaşımlar şöyle:

Barışa Çağrı Grubu: “Bizler bu hukuksuzluğun bir an önce kaldırılarak Öcalan’ın haklarına saygı duyulması gerektiğini vurguluyoruz. İnşasının Türkiye adına tarihsel önemde olduğuna inandığımız barışın toplumsallaşmasında Öcalan’ın çok önemli katkılar sunacağını düşünüyoruz.”

HDK Eşsözcüsü Cengiz Çiçek: “Türkiye ve Ortadoğu’da toplumsal barışa herzamankinden daha fazla ihtiyaç var. Savaş ve tecrit siyasetinin yerine barış ve özgürlük politikası.”

HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan: “100 yıldır yaşadığımız kronikleşen sorunları aşmanın yolu barıştan geçer. Yeni bir yüzyılı barışın, demokrasi ve eşitliğin temelinde yeniden inşa edebiliriz.”

'TECRİT YERİNE BARIŞ POLİTİKASI'

Şair-yazar Atilla Yüceak:  “Türkiye ve Ortadoğu’da toplumsal barışa herzamankinden daha fazla ihtiyaç var. Savaş ve tecrit siyasetinin yerine barış ve özgürlük politikası.”

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik: “Cumhuriyetin ikinci yüzyılı yeni bir barışın, demokrasi ve eşitliğin yeniden inşa edebilmesi için tüm muhalif kesimlere, işçilere, emekçilere önemli sorumlulukları yüklenmektedir. Vicdanlı insanların çabaları barışın inşasında önemli katkılar sunacaktır.”

Editör: Hamza Özkan