HABER MERKEZİ - DEM Parti’nin Mêrdîn ve Êlih'te halk oylaması gerçekleştirdiği birçok yerde seçimler ikinci tura kaldı. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), dün 10 il ve bağlı birçok ilçede belediye eşbaşkanları, il genel meclis üyeleri ve belediye meclis üyelerini belirlemek için halk oylaması gerçekleştirdi. Bazı kentlerde sandıklar kapandıktan sonra sayım, gece geç saatlere kadar devam etti. 

Êlih’te çok sayıda delege sandık başına gitti. Delegeler, belediye eşbaşkanlığı için 9’u kadın 20’si erkek toplam 29 aday adayı için oy kullandı. Seçimler öncesi aday adayları kendileri ve projelerine dair söz aldı. Sonrasında 18 sandıkta oy verme işlemi başladı. Oy verme işlemi, saat 19.30’da son buldu. 

Kadın aday adaylarından Elanur Yılmaz 79, Ezel Aydın 209, Fatma Ablay 251, Gurbet Doğan 437, Gülistan Sönük 815, Hava Can 185, Muayet Gök 70, Ruken Zeryam Işık Yıldız 238, Sabahat Acar 78 oy aldı. 

Erkek aday adaylarından Mustafa Mesut Tekik 264, Ömer Kurt 60, Seyit Bilal Evren 36, Vahdettin Tüzün 19, Zedan Ekmen 17, Adıl Özalp 178, Ahmet Eğlenti 17, Azat Esin 128, Celal Doğan 6, Ercan Astan 124, Faysal Gümüş 11, Ferah Solmaz 61, Ferhat Ataca 408, Hasan Sancar 32, İsmail Günül 3, Mazlum Tenha 84, Mehdi Öztüzün 691, Mehmet Bağatır 74, Mehmet Demir 151, Mehmet Yel ise 43 oy aldı. 

Kadın ve erkek adaylardan yüzde 50+1 oy oranına ulaşan olmadı. Gülistan Sönük ile Gurbet Doğan ve Mehdi Öztüsün ile Ferhat Ataca, ikinci tur seçimlerinde yarışacak.  

MÊRDÎN'DE DURUM  

Mêrdîn'de büyükşehir ve ilçelerinde halk oylaması yapıldı. Mêrdîn Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığı'nda Ahmet Türk, yüzde 50’nin üzerinde oy alarak ikinci tura kalmadı. Kadın büyükşehir belediye eşbaşkan adaylarından Gülizar İpek Bilek ile Devrim Demir ikinci tura kaldı.

Artûklu'da kadın eşbaşkanlar için oylama yapılmadı. Erkek aday adaylarından Mehmet Ali Amak ile Seyithan Alkan, en çok oyu alan iki aday adayı oldu. Seçim, ikinci tura kaldı. 

Dêrik ilçesinde Songül Özbahçeci, yüzde 50’nin üzerinde oy aldı. Erkeklerden Cengiz Temelli ile Servet Demir ikinci tura kaldı.

Şemrex (Mazıdağı) ilçesinde Kudret Uçuk ile Medine Aksoy ve Hamdin Demir ile Yılmaz Şan ikinci tura kalan isimler oldu.

Qoser (Kızıltepe) ilçesinde Zeyni İpek ve Abdulğani Feritoğulları ile Hamdiye Bilek Turgay ve Selma Asi Özel sandıktan en fazla oyu alan isimler oldu. Qoser’de seçim ikinci tura kaldı.

Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde erkeklerde Ferhat Kut ile Selahattin Ay, kadınlarda ise Gülistan Duran ile Gülbin Şahin sandıktan en fazla oyu alan isimler oldu. Buradaki seçimler de ikinci tura kaldı. 

Kerboran (Dargeçit) ilçesinde Asya Gezer yüzde 50’nin üzerinde oy aldı. Erkeklerde İdris Çevik ve Aziz Akın ikinci tura kaldı.

Stewr (Savur) ilçesinde Selahattin Önder ile Hatice Öncü, yüzde 50’nin üzerinde oy aldı.  

Kentte ikinci tur için oy kullanılacak merkezler şöyle: 

* Qoser (Kızıltepe): Fırat Mahallesi, Ceylanpınar yolu üzeri, Dara Düğün Salonu

* Nisêbîn (Nusaybin): Kışla Mahallesi, Adar Sokak, No:1 Hilltoown Düğün Salonu

* Artuklu ve Rişmîl (Yeşilli): Diyarbakır Yolu üzeri, Yay Grand Otel Toplantı Salonu

* Dêrîk (Derik): Cevizpınar Mahallesi, Berdin Kapalı Spor Salonu

* Kerboran (Dargeçit): Tepebaşı mahallesi, Kısmetli Caddesi, Özgürlük Parkı

Van Büyükşehir Belediyesi Tirşîn Yayla Yolu’nda çalışma yaptı Van Büyükşehir Belediyesi Tirşîn Yayla Yolu’nda çalışma yaptı

* Stewrê (Savur): Tepe Mahallesi, Meydanbaşı, Sürgücü (Awîna)

* Şemrex (Mazıdağı): Gündoğan Mahallesi, Sinema Sokak, Deniz Kıraathanesi, No: 6

* Mehsert (Ömerli): Cumhuriyet Mahallesi, 2023 Sokak, No: 19 (DEM Parti İlçe binası)

* Mîdyad (Midyat): Akçakaya Mahallesi, Manastır Caddesi, No: 17 Turabdin Otel Toplantı Salonu

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/229876