Bitlis’in Hizan ilçesinde bir ortaokulda öğrencilere ÇEDES kapsamında, “hac ibadetini” öğretmek gerekçesiyle sınıfa Kâbe maketi kuruldu ve şeytan taşlama provası yaptırıldı.

Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum projesinin tepki çeken uygulamalarına yenisi eklendi. Bitlis’te bir ortaokulda öğrencilere, “hac ibadetini” öğretmek gerekçesiyle sınıfa Kâbe maketi kuruldu. Öğrencilere şeytan taşlama provası yaptırıldı.

Uzmanlardan 'İliç' uyarısı: 9 il ve 3 ülke tehlikede Uzmanlardan 'İliç' uyarısı: 9 il ve 3 ülke tehlikede

Cumhuriyet'ten Cengiz Karagöz'ün haberine göre, ÇEDES kapsamında tartışmalı projelere tepkiler devam ederken Bitlis’in Hizan ilçesinde Nurs Ortaokulu’nda bu tartışmaları başka bir boyuta taşıyacak bir uygulama gündeme geldi. Okulun 7’nci sınıf öğrencilerine “hac ibadetini öğretmek” amacıyla sınıfa Kâbe’yi temsilen bir maket kondu. Bu maket etrafında tavaf eden öğrenciler daha sonra sınıfta şeytan taşlama provası da yaptı. Öğrenciler şeytan taşlama provası kapsamında sınıf duvarlarına taş fırlattı.

'HEP BİRLİKTE HUZURA'

ÇEDES kapsamında eleştirilen uygulamalar yalnızca bununla da sınırlı kalmadı. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde öğrenciler camiye götürülmeye devam ediyor. Sivas Şarkışla’da Çağdaş Yaşam Kenan Tunakan Anaokulu’nda eğitim gören beş yaş grubu öğrenciler camiye götürüldü. İstanbul Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise “Hep birlikte huzura” başlığıyla öğrencileri sabah namazına çağırdı. 

Fotoğraf: Andaç Aydın Arıduru/Evrensel

Kaynak: https://ekmekvegul.net/gundem/bitliste-cedes-kapsaminda-ogrencilere-seytan-taslama-dersi