ANKARA - Tüm Emeklilerin Sendikası Mali Sekreteri Hüseyin Demirton, 10 Aralık’ta Ankara’da düzenlenecek “Büyük Emekli’ mitingi için “Çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceği için bir araya gelmemiz gerekiyor” çağrısı yaptı. 

Tüm Emeklilerin Sendikası, 10 Aralık’ta Ankara Anıt Park’ta “Büyük Emekli” mitingi gerçekleştirecek. Mitingde bir araya gelecek olan emekliler, “İnsan onuruna yaraşır bir yaşam” şiarıyla itibarsızlaştırma ve yoksullaştırma politikalarına karşı seslerini duyuracak.

Tüm Emeklilerin Sendikası Mali Sekreteri Hüseyin Demirton

'İKİ MAAŞ BİR AYLIK KİRAYA YETMİYOR' 

Yayınevlerinde emek sömürüsüne isyan Yayınevlerinde emek sömürüsüne isyan

Miting Tertip Komitesi’nde yer alan Emekli-Sen Genel Mali Sekreteri Hüseyin Demirton, emeklilerin insanca yaşam koşullarında yaşamadıklarını ifade ederek, emeklilerin aldığı iki aylık maaşın ancak bir aylık ev kirasını karşıladığını söyledi. Demirton, Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerde olduğu gibi yerel seçimlere doğru gidilen bir süreçte iktidarın emeklilere aldatmaca vaatlerde bulunacağını kaydetti. Demirton, “Seçim meydanlarında ‘Emeklilerin de yaşam koşullarını iyileştireceğiz’ diye vaatlerde bulundular, ancak gelinen noktada bunun böyle olmadığını gördük. Yine herkese, ‘Emekliler zam yapıyoruz’ diyerek, maaşların 7 bin 500’e çıkarttıklarını söylediler. Bu sözlere aldanan emekliler de oldu. Uyguladıkları bu yanıltma politikaları bir yerde karşılık buldu ve sonucu Meclis’e yansıdı” dedi.

Demirton, 14 Mayıs seçimleri öncesi olduğu gibi 31 Mart 2024’te gerçekleştirilecek yerel seçim öncesinde de emeklilere dönük aldatmaca politikaların devreye gireceğini söyleyerek, “Onun için bundan ders çıkararak, önümüzdeki yerel seçim sürecini değerlendirmemiz gerekir. Çünkü yine aldatmaca vaatlerde bulunacaklardır” diye konuştu.

'KESİNTİSİZ MÜCADELE EDECEĞİZ'

Hayat pahalılığından kaynaklı emeklilere yapılan düşük zamların kısa süre içerisinde eridiğine dikkat çeken Demirton, aldıkları ücretlerin yetmediğini dile getirdi. Demirton, “Bir şekilde kaşıkla verdiklerini kepçeyle alıyorlar. Bakın Meclis’e sunulan bütçede de yoksulluk, açlık ve sefalet var. Biz buna dur diyebilmek için sendikamızın örgütlü olduğu tüm yerlerdeki kesimlerle bir araya gelip, bu duruma tepki göstermek için, 10 Aralık’ta ortak bir eylem kararı aldık. Bu mitingde taleplerimizi dile getireceğiz. Ayrıca taleplerimizin yerine getirilmesi için kesintisiz mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu. Temel taleplerinin emekli maaşlarının enflasyon verilerine göre yenilenmesi olduğunu vurgulayan Demirton, “Emeklileri yine açlık yokluk sefalet dönemleri bekliyor. 2024 yılı 2023 yılını mumla arayacağımız bir yıl olacak” dedi.

EMEKLİLERE 'ÖRGÜTLENME' ÇAĞRISI 

Emekliler için verilen mücadelenin birleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Demirton, şöyle d4evam etti: “En kötü örgütlülük, en iyi örgütsüzlükten iyidir. Çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceği için bir araya gelmemiz gerekiyor. Hükümetten de sermaye ve ranta değil, hakça emekliye ve emekçiye demokratik bir bütçe oluşturulmasını talep ediyoruz. 10 Aralık 2023 Pazar günü yapacağımız mitinge bütün emeklileri ve emekçileri davet ediyoruz. Güçlüyüz, gücümüzün farkına varalım ve 10 Aralık’ta sesimizi güçlü bir şekilde çıkaralım” diye seslendi.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/226410