MUĞLA

Datça Demokrasi Platformu, 15 Ekim Pazar günü Cumhuriyet Meydanı'nda yoksulluğa, barınamamaya, ekolojik tahribata ve savaş politikalarına karşı miting yapmaya hazırlanıyor. Geçen sene “Yete Gari” diye aynı taleplerle sokağa çıkan yurttaşlar, bu yıl gerçekleştirecekleri mitingi "Hadi Gari" sloganıyla yapacak. Pazar günü saat 13.00'da Datça Demokrasi Evi'nde bir araya gelecek olan kitle, buradan Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüş düzenleyecek. Mitingde, tertip komitesi üyeleri ve Datça Demokrasi Platformu temsilcileri konuşacak. Miting yerel sanatçıların sahne almasıyla son bulacak.

'DEMOKRASİ SOKAKTA'

Hadi Gari Mitingi Tertip Komitesi Başkanı Mahmut Balpetek, mitingin pahalılığa, barınamamaya, yoksullaşmaya, kimlikler arasında çatışma yaratmaya, ekolojik yıkıma ve çevre kirliliğine karşı bir miting olacağını vurguladı. Yurttaşlara "Ayağa kalkalım" mesajı vermek için "Hadi Gari" ismini seçtiklerini belirten Balpetek, "Tek adam rejimi, demokrasi denilen şeyi sandık oylamasına sıkıştırmaya başladı. Aslında demokrasi sokak demektir. Dolayısıyla seçim sonrası 'Ben kazandım. İstediğimi yaparım' noktasında davranılıyor. Bizde öyle olmadığını anlatmaya çalışacağız. Tek adam rejimine karşı demokratik bir cumhuriyet için halkımıza hadi gari sokakta demokrasiyi inşa etmeye çağırıyoruz" dedi.

'YOKSULLUĞA KARŞI HADİ GARİ'

Miting için uzun zamandır köylerde ve merkezde çalışma yürüttüklerini ve bu çalışmaların önemli bir karşılık bulduğunu aktaran Balpetek, somut sorunlar dizisi üzerine çalışma yürüttüklerini kaydetti. Milyonlarca insanın 7 bin 500 lira emekli maaşıyla geçindiğini anımsatan Balpetek, "Datça'da en kötü ev 20 bin liradan başlıyor. Barınma sosyal bir devletin en temel göreviyken biz bu sorunları yaşıyoruz. Yine çarşı-pazar ateş pahası. Yoksulluk derinleşirken bir taraftan ise bir avuç kişi korkunç zenginleşiyor. Bu uçuruma karşı sosyal devletin yeniden inşası için tek adam rejiminin ortadan kalkması lazım" diye belirtti. 

SAVAŞA İTARAZ 

Datça'dan tüm bunlara karşı itiraz edeceklerini söyleyen Balpetek, doğa ve kıyı katliamlarına da karşı çıkacaklarını aktardı. Taleplerinden birinin de barış olduğunu vurgulayan Balpetek, "Bütün bu küresel savaşlar, yoksullaşmayla karşılık buluyor. Giderler yoksul halktan karşılanıyor. Sermaye devletlerden azade küresel bir güç oldu. Ortadoğu'da savaşlar sürerken bu savaşların üzerine oturan otoriter tekçi rejimler oluşuyor. Bunların yarattığı çoklu krizlerin hepsine itiraz ediyoruz. Tüm bu taleplerimiz de ulus devlete itiraz niteliğinde tüm halklar için olacak" ifadelerini kullandı.

Balpetek, herkesi mitinge davet ederek, itirazı yükseltmeye çağırdı. 

MA / Tolga Güney 

Editör: Hamza Özkan