ANKARA - CHP Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in karnesini açıkladı. “Saray Talimatlarını Uygulama”, “Çalıştığı Bürokratları Görevden Alma” başlıklarında “Çok İyi” notu verildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Yıldırım Kaya, Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in karnesini açıkladı.

CHP’li Kaya, “Saray Talimatlarını Uygulama”, “Çalıştığı Bürokratları Görevden Alma” başlıklarında “Çok İyi” notu verdiği Bakan Özer’e, “Bağımsız Karar Verme”, “Adaletli Mülakat Yapabilme”, “Talimatsız İş Yapabilme Yeteneği” gibi başlıklarda ise “Çok Kötü” değerlendirmesinde bulundu.

CHP’li Kaya’nın Özer’e verdiği karnede “Öğretmene İkramiye Verme”, “Laik, Demokratik, Bilimsel Eğitim” ve “Öğretmen Ücretini İyileştirme” derslerinde de 0 (sıfır) notu yer aldı.

‘KARNESİ KIRIK NOTLARLA DOLU’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in öğretmenlerin tamamına teşekkür belgesi gönderdiğini belirten Kaya, “Öğretmenlerimiz zaten kocaman bir takdiri hak ediyorlar. Ancak kuru bir teşekkür yetmez. Ekonomik ve sosyal haklarının da verilmesi gerekir. İnsanca yaşayacakları bir ücret ve 3600 ek gösterge zaman geçirilmeden öğretmenlerimize verilmelidir” dedi.

SORUNLARI ÇÖZMEYE ÇAĞRI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmen, öğrenci ve eğitim sorunlarına duyarsızlığına devam ettiğini dile getiren Kaya, “Öğretmenlik Meslek Kanunu, TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu’nda görüşülürken dahi orada yoktu. Bu şekilde öğretmenini, öğrencisini görmezden gelmeye devam ederse o da Milli Eğitim Bakanlığında iz bırakamayan, bir sayıdan ibaret ‘Milli Eğitim Bakanlarından’ biri olacak. Nisan ayında yapılacak ara tatili öne çekerek, tatili üç haftaya çıkartın da daha fazla sorun yaşanmasın. Seçmeli ders konusunda öğrencileri ve öğrenci velilerini baskı altına almaktan vazgeçin. Mülakat mağduru öğretmenlerin, il emri tayin hakkı isteyen öğretmenlerin; eşine ve çocuklarına kavuşmak isteyen öğretmenlerin eş durum tayin hakkını verin. En az 50 bin öğretmen ataması için sarayın kapısına dayanın... Sorunları çözülmeyen ücretli öğretmen, engelli öğretmen, PİKTES öğretmenlerinin sorunlarını çözün” diye belirtti.