ANKARA - İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen, cezaevlerindeki açlık grevine ilişkin Adalet Bakanlığını harekete geçmeye çağırırken, derneğin Ankara Şube Eşbaşkanı Ömer Faruk Yazmacı ise “Çözüm çok net; Sayın Öcalan’ın hem dışarıya hem içeriye seslenmesi gerekiyor” dedi. 

Ankara  Açlık Grevleri İzleme Koordinasyonu, cezaevlerinde "Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm" talebiyle süren açlık grevine ilişkin dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Toplumsal Hukuk, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu yetkilileri destek verdi.

Açıklama yapan İHD Merkez Yürütme Kurlu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, cezaevlerindeki açlık grevinin 25’inci gününde devam ettiğini, gelinen aşmada siyasi iktidarın tek bir adım dahi atmadığına dikkat çekerek, Adalet Bakanlığı ile ilgili kurumların derhal hareket etmesi yönünde çağrı yaptı.

‘MAHPUSLARIN SAĞLIK HAKLARI KORUNMALIDIR’

Çevirmen, açlık grevine giren tutsakların, yaşam ve sağlık haklarının korunması için tıbbi olarak gerekli asgari koşulların oluşturulması gerektiği kaydederek, “Açlık grevine başlayan mahpuslara yaşamın devam etmesi için en az alınması gereken 5 büyük su bardağı su-sıvı, 2 çay kaşığı tuz, 5 yemek kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı karbonat ile 500 mg B1 vitamini içeren kompleks B vitamini preparatları sağlanmalıdır. Aksi, yaşam hakkı bağlamında zamana yayılmış işkence ve kötü muamele olarak ele alınabilecek bir tutumdur” dedi. 

Kayyıma karşı nöbetteler: Kazanacağız başka bir şansımız yok Kayyıma karşı nöbetteler: Kazanacağız başka bir şansımız yok

Açlık grevindeki tutsakların düzenli takip edilmesi ve taleplerinin karşılanması gerektiğini söyleyen Çevirmen, yetkililerin gerekli duyarlılığı göstermesi gerektiğini vurguladı. 

‘SONUÇLARDAN İKTİDAR SORUMLUDUR

İmralı Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda mutlak iletişimsizlikle devam eden tecridin, Anayasa’ya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine (AİHS) ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanuna aykırı olduğunu hatırlatan Çevirmen, “Siyasal iktidar, açlık grevcilerinin talebini süreç daha tehlikeli bir noktaya evirilmeden değerlendirmelidir. Aksi takdirde, mahpusların sağlık ve yaşam hakkına yönelik ortaya çıkacak üzücü sonuçlardan da yine siyasal iktidar sorumlu olacaktır. Bu nedenle Adalet Bakanlığının ve ilgili kurumların bir an önce hareket geçmesi gerekmektedir” diye belirtti.

DUYARLILIK ÇAĞRISI

Çevirmen, cezaevlerindeki sorunlara temel hak ve özgürlüklerin esas alınarak yaklaşılması ve taleplerin bu doğrultuda değerlendirilerek çözüme kavuşturulması için başta Adalet Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri, ulusal ve uluslararası hukuk ve insan hakları kurumlarını duyarlı olmaya davet etti.

TÜRKDOĞAN: AÇLIK GREVLERİ BİR UYARIDIR

DEM Parti Hukuk Komisyonu Eşsözcüsü Öztürk Türkdoğan ise, Türkiye’deki herkesin tutsak taleplerinin makul ve karşılanabilen talepler olduğu konusunda hem fikir olduğunu belirterek, “Türkiye’nin Ceza İnfaz kanununda sürekli tecrit diye bir şey yok. Siyasi iktidarı kanun devletine uygun davranmaya davet ediyoruz.  Sayın Öcalan ve yanındaki arkadaşlar üzerindeki tecridi kaldırmaya çağırıyoruz. Bu açlık grevlerini bir uyarı olarak nitelendirmek gerek. Umarım bu dönüşümlü süreli açlık grevleri sürekli hale gelmez, çünkü onların yaşam hakkı ve sağlık hakkı bizim için çok önemlidir. Aldığımız bilgelere göre vitaminler özellikle tutsaklara verilmiyor. Hapishaneleri uyarmak gerek; çünkü mahpusların yaşam hakkından siz sorumlusununuz. Bir kez daha söyleme gerekirse tecridin kaldırılması ve hapishanedeki hak ihlallerinin kaldırılarak bu sorununun çözüleceğini düşünüyorum” dedi.     

‘TALEPLERİ SAHİPLENİLSİN’

MED TUHAD-FED adına konuşan Mehmet Baytekin, aileler olarak kaygılı olduklarını ifade ederek, tutsakların taleplerinin sahiplenilmesini istedi. 

‘ÖCALAN HEM DIŞARIYA HEM İÇERİYE SESLENMELİDİR’

İHD Şube Eşbaşkanı Ömer Faruk Yazmacı da açlık grevine başlayan tutsakların, tahliyelerini yakmakla tehdit edildiklerini ifade ederek, “Yine bazı cezaevlerinde tutsaklara ilaçlar verilmiyor ve mahpuslar bazı yerlerde hücrelere konuluyor. Çözüm çok net; Sayın Öcalan’ın hem dışarıya hem içeriye seslenmesi gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/227716