İSTANBUL - Galatasaray Meydanı’ndaki eylemlerinde ısrar eden Cumartesi Anneleri/İnsanları ters kelepçelenerek gözaltına alındı. 

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri/İnsanları, eylemlerinin 960’ıncısını gerçekleştirdi. 

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği “ihlal” kararına rağmen 20 haftadır Galatasaray Meydanı’na girmeleri engellenen Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın bu haftaki eylemine hak savunucularının yanı sıra Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) bir önceki dönem İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu katıldı.

GAZETECİLER BÖLGEDEN UZAKLAŞTIRILDI 

Beyoğlu Kaymakamlığı’nın “yasak” kararını gerekçe göstererek eyleme izin vermeyen polis, meydan ve meydana çıkan tüm ara sokakları saatler öncesinde bariyerlerle kapattı. Yoğun ablukaya rağmen Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucuları, meydana yürüdü. Polisler tarafından önleri kalkanlarla kesilerek ablukaya alınan Cumartesi Anneleri’ni görüntülemek isteyen gazeteciler de bölgeden uzaklaştırıldı. 

Eylemin engellenmesi çevrede bulunan birçok yurttaşın tepkisine neden oldu. Ablukayı ve polisin müdahalesini telefonlarıyla sanal medyadan yayınlamak isteyen yurttaşlar da polisler tarafından engellendi. 

TERS KELEPÇE İLE GÖZALTI

Abluka içerisinde dakikalarca bekletilen Cumartesi Anneleri/ İnsanları ve hak savunucuları burada polisler tarafından ters kelepçelenerek gözaltına alındı. Gözaltılara tepki göstererek direnen birçok kişi polislerin hakaretine maruz kaldı. 

21 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI  

Gözaltı araçlarına bindirilen Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucuları hızlıca alandan çıkarılarak emniyete götürüldü. Gözaltı sayısının 21 olduğu öğrenildi.

Editör: Hamza Özkan