İSTANBUL - PKK Lideri Abdullah Öcalan ve İmralı’daki diğer tutsakların aileleri, Gemlik merkezli meydana gelen deprem sonrası Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Cezaevi Müdürlüğü’ne “acil görüşme” başvurusunda bulundu.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan ve 33 aydır kendisinden haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ile vasisi Mazlum Dinç, görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Cezaevi Müdürlüğü’ne başvuru yaptı. İmralı’da tutulan tutsaklar Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ile Veysi Aktaş’ın kardeşi Melihe Çetin de görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ile İmralı Cezaevi Müdürlüğü’ne başvurdu.

  

Aileler başvuruda, 4 Aralık günü Mudanya açıklarında meydana gelen 5.1 şiddetindeki depremi hatırlatarak, ivedilikle yakınları Abdullah Öcalan, Yıldırım, Konar ve Aktaş ile görüşmek istediklerini belirtti. Başvuruda, “Bu durum 6 Şubat 2023 tarihli büyük depremlerden bu yana konuşulan Marmara depremi konusunda kaygıları büyütmüş ve yakınlaştırmıştır. İmarlı Adası da bu olası depremlerin fay hattında bulunmaktadır. Gerek dün gerçekleşen depremin sonuçlarını, müvekkillerin durumlarını, gerekse de olası Marmara depremi konusunu kendileriyle görüşmek aciliyet kazanmıştır” ifadelerine yer verdi.

 ‘DİSİPLİN CEZASI’ GEREKÇESİ

Abdullah Öcalan ve İmralı’da tutulan diğer 3 ismin aileleriyle görüşme hakları, “disiplin cezaları” öne sürülerek engelleniyor. 2021-2023 tarihileri arasında Abdullah Öcalan ve diğer tutsaklara 3’er aylık olmak üzere en az 5 kez disiplin cezaları verilerek, aileleri ile görüşme hakları ellerinden alındı. 

DEM'li Aslan'dan Adalet bakan'a soru önergesi DEM'li Aslan'dan Adalet bakan'a soru önergesi

Verilen bu disiplin cezalarının gerekçeleri ve dosya numaraları, yapılan tüm başvurulara ve itirazlarına rağmen avukatlarıyla paylaşılmıyor.  

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/226433