İSTANBUL –  DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, gelirde, vergide ve ülkede adalet için 13 Kasım’da Kadıköy’den Ankara'ya yürüyeceklerini söyledi. 

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), "Gelirde adalet, vergide adalet için Ankara'ya yürüyoruz" şiarıyla 13-17 Kasım tarihleri arasında Ankara'ya gerçekleştirecekleri yürüyüş programını açıklamak üzere Beşiktaş'ta bulunan genel merkez binalarında basın toplantısı düzenledi. Açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, derin bir ekonomik krizin yaşandığını belirterek, işçi ve emekçilerin gelir dağılımının hızlı bir şekilde düştüğüne işaret etti. İşçi ve emekçilerin artan enflasyon karşısında alım gücünün kalmadığını ifade eden Çerkezoğlu, “Düşük ücretler ve yüksek enflasyon yüzünden alım gücümüz her gün hızla düşüyor.100’üncü yılın en ağır bölüşüm krizi resmi rakamlara da yansıyor. 2016’da Gayrisafi Katma Değer içinde emeğin payı yüzde 36,3 iken 2022’de 10 puan gerileyerek yüzde 26,3 oldu. Buna karşılık 2016'da yüzde 47,5 olan sermayenin payı 2022’de 6,2 puan yükselerek yüzde 53,7 oldu” dedi.

‘OTORİTER ZİHNİYET’

Ahmet Kaya’nın ağabeyi Mustafa Kaya hayatını kaybetti Ahmet Kaya’nın ağabeyi Mustafa Kaya hayatını kaybetti

Gelir dağılımındaki adaletsizliğin artma sebebinin iktidar olduğunu belirten Çerkezoğlu, “Krizin, gelir dağılımındaki adaletsizliğin hızla artmasının en önemli sebebi elbette ki sendikalaşmanın, grev yapmanın ve hak aramanın önündeki engeller. Grevleri yasaklamakla övünen otoriter bir zihniyetin iktidarında gelir adaletsizliği giderek daha fazla bozuluyor. Bu da yetmezmiş gibi gelirde adaletsizlik vergideki adaletsizlik ile perçinleniyor. Kar rekorları açıklayan şirketlerin, bankaların vergilerine aflar, imtiyazlar getirilirken, işçinin emekçinin omuzlarındaki vergi yükü her geçen gün daha da ağırlaştırılıyor. Hatta yüksek enflasyonun nedeni olarak işçilerin, emekçilerin ücretleri gösteriliyor” ifadelerini kullandı.

YÜRÜYÜŞÜN DETAYLARI

Çerkezoğlu, yürüyüşün startını 13 Kasım günü saat 13.00’da Kadıköy Söğütlüçeşme’den verileceğini belirtti. Çerkezoğlu, yürüyüşün Gebze, Kocaeli, Yalova, Bursa, Bilecik ve Eskişehir güzergâhından sonra Ankara miting alanında son bulacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Güzergâhta bulunan il ve ilçelerde kitlesel karşılama, basın açıklamaları ve uğurlama etkinlikleri düzenlenecek. ‘Gelirde Adalet Vergide Adalet’ yürüyüşümüz 17 Kasım’da Ankara’da yine kitlesel bir buluşma ile sona erecek. Sadece vergide değil gelirde de adalet istiyoruz. Önümüzdeki haftalarda asgari ücret tespit süreci başlayacak. Sendikal hakların büyük oranda kullanılamadığı ülkemizde işçi sınıfının yarısından fazlası asgari ücret ve civarındaki bir ücrete mahkum edilmiş durumda. Evet, gelirde adalet için, vergide adalet için ve aslında ülkede adalet için Ankara'ya yürüyoruz. Yürüyüşün her durağında sadece bizi karşılamaya gelen emekçilerin değil, yürüyüşe destek olan,  ifade edilmesini istediği taleplerini bize ileten herkesin sesini duyurarak yolumuza devam edeceğiz.”

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/223837