ANKARA - Dünya Kadın Yürüyüşü 13. Uluslararası Toplantısı bir dizi panel ve etkinlikle 6-12 Ekim arasında Ankara’da gerçekleştirilecek.  

6-12 Ekim tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek olan Dünya Kadın Yürüyüşü’nün 13. Uluslararası Toplantısı 62 ülkeden 150’nin üstünde kişinin katılımıyla gerçekleştirilecek.6,7 ve 8 Ekim’de halka açık etkinliklerle başlayacak olan program 9-12 Ekim arasında uluslararası toplantıyla devam edecek.25 Yıldır her türlü eşitsizlik ve sömürüye karşı feminist ve antikapitalist bir mücadele yürüten ve temel olarak Grassroots Feminizmi (Tabandan gelen feminizm) benimseyen Dünya Kadın yürüyüşü Ekim ayında gerçekleştireceği uluslararası toplantısı sırasında halka açık farklı konu ve alanlarda etkinlikler yapılacak.

6 Ekim programı 

Dünya Kadın Yürüyüşü’nün 13. Uluslararası Toplantısı sırasında gerçekleştireceği ilk etkinlik 29 Ekim Kadınları Derneği’yle birlikte 6 Ekim tarihinde “Bahriye Üçok’tan Günümüze: Dünyada Kadınların Laiklik Mücadelesi” başlıklı panel olacak. Belediye- İş’in salonun gerçekleşecek olan panele Türkiye’den Şenal Sarıhan, Pakistan’dan Bushra Khaliq, Cezayir’den Şerifa Kheddar, Mali’den ise Nana Aicha Cisse konuşmacı olacak. 

7 Ekim’de farklı kıtalardan kadınlar konuşacak

7 Ekim tarihinde Kocatepe Kültür Merkezi’nde tüm gün gün süren farklı konu başlıklarına ilişkin tartışma, panel dizisi gerçekleştirecek. Bu panellere 5 kıtadan farklı ülkelerden kadınlar konuşmacı olarak yer alacak. Slyvia Federici, Ariel Saleh gibi önemli feminist düşünürler de bu etkinliklere katılacak. 

Yürüyüş Tandoğan Meydanı’nda yapılacak

8 Ekim tarihinde ise saat 15.30’ta Tandoğan Meydanı’ndan AnıtPark’a “Yaşamak için direniyor, değiştirmek için yürüyoruz!” başlığıyla uluslararası bir yürüyüş gerçekleştirilecek. Ardından AnıtPark’ta 25. Yılımızı kutlayacağımız ve Uluslararası toplantımızın açılışı gerçekleştireceğimiz bir etkinlik düzenleyeceğiz. Bu etkinliklerde Jehan Barbur eşlik edecek. Aynı zamanda Fındıklı Kadın Korosu ve Afrikalı kadınların dans gösterileriyle birlikte etkinlik sonlanacak.

Editör: Hamza Özkan