HABER MERKEZİ Eğitim Sen’in Şirnex, Mêrdîn, Amed şubeleri yeni yönetimlerini belirledi. Kongre mesajlarında, anadilde eğitim talebinin anayasal güvenceye kavuşturulmasına dair mücadelenin sürdürüleceği kaydedildi.

Eğitim Sen Şirnex Şubesinin 12’nci Olağan Kongresinde konuşan sendika yöneticisi Nizam Kaplan,  “Savaşsız ve sömürüsüz bir dünya hedefiyle her türlü savaşa karşı mücadeleyi savunuyoruz. Sadece Filistin’de değil ülkemizde ve Rojava’da sürdürülen savaşa da karşı çıkıyoruz” dedi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Şirnex Şubesi, 12’nci Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Şirnex Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda gerçekleşen kongreye Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Şirnex Milletvekili Zeki İrmez de katıldı.

Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşuyla başlayan kongrede, divan seçiminin ardından sendikal faaliyetlerden derlenen sinevizyon gösterimi yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan Eğitim Sen Şirnex Şube Yöneticisi Nizam Kaplan, temel insan hakları ve özgürlükler doğrultusunda herkesin kendi anadilinde, cins ayrımcı olmayan, eşit demokratik, laik, bilimsel, parasız ve kamusal nitelikli eğitim görmesini savunduklarını söyledi. Savaşsız ve sömürüsüz bir dünya hedefiyle her türlü savaşa karşı mücadele ettiklerine belirten Kaplan, “Sadece Filistin’de değil, ülkemizde ve Rojava’da sürdürülen savaşa da karşı çıkıyoruz” dedi.

İRMEZ: KÜRT SORUNU, KÜRT HALKIYLA ÇÖZÜLÜR’

Kongrede konuşan HEDEP Milletvekili Zeki İrmez de, emek alanındaki mücadelenin Cumhuriyetin kuruluşundan beri sürdürüldüğünü belirterek, iktidar tarafından toplumun birçok alanında darbeler yapıldığını ifade etti. 

İrmez, “Bugün, 2016 yılındaki siyasi darbenin yıl dönümüdür. Eş genel başkanımız ve 12 vekilimizi kumpasla tutuklandılar. Darbeler sadece askeri değildir. 90’lı yıllarda arkadaşlarımızın meclisten çıkarıldığı zaman, halkın iradesi olan belediyelere kayyım atandığında bu darbeler sürdürüldü. Yine 2015 yılından bu yana İmralı’da sürdürülen mutlak tecritle darbe devam ettiriliyor. Demokratik siyaseti tıkatmak ve bitirmek için bu darbeleri gerçekleştiriyorlar. Bizler, sonuna kadar demokratik siyaset için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. 

Orta Doğu’da yaşanan savaşlara ve Kürt sorununa dair çözümsüzlük politikasına değinen İrmez, “Kürt sorunu savaşla çözülemez. Bu sorun insan hakları temellinde çözüme kavuşabilir. Kürt sorunu,  Kürt halkıyla çözülebilir. Bu sorunun muhatabı da bellidir. Herkesin el ele vererek örgütlülüğünü güçlendirmesi lazım. Ancak böyle AKP-MHP iktidarını yenebiliriz” ifadelerini kullandı.   

Konuşmaların ardından sendikanın faaliyet ve mali raporları okundu. Raporların oylanmasından sonra yeni yönetim belirlemek için delegeler oy kullandı. Yapılan seçimde Adnan Şenbayram Eğitim Sen Şirnex Şube Başkanı olarak seçildi.

MÊRDÎN

Eğitim Sen Mêrdîn Şubesi de 12'nci Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Öğretmenevi salonunda yapılan kongreye HEDEP Mêrdîn Milletvekili Kamuran Tanhan da katıldı.Divan oluşturulmasının ardından geçilen kongrede özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. 

Saygı duruşunun ardından yapılan açılış konuşmalarında anadilde eğitim talebi üzerinde durulup, bu haklı talebin anayasal güvence altına alınması gerektiği vurgulandı. 

HEDEP Milletvekili Kamuran Tanhan, yaptığı konuşmada eğitim emekçilerinin taleplerine ve anadilde eğitim hakkına sahip çıkacaklarını dile getirdi. Sondasında Kürt sorunu üzerinde durup PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çeken Tanhan, bugün toplumun tamamına yayılan ve eğitim emekçilerinin de bundan nasibini aldığını belirtiği tecridin sonlandırılması gerektiğini söyledi. Tek liste ile gidilen seçim sonucunda yeni yönetimi belirlendi.

AMED  

Eğitim Sen Amed 1 Nolu Şubesi, 12’nci Dönem 3’üncü Olağan Genel Kurulu’nu Peyas (Kayapınar) ilçesinde bulunan Gran Düğün Salonu’nda gerçekleştirdi. Kongreye HEDEP Amed Milletvekili Serhat Eren, HEDEP İl Eşbaşkanları Pınar Sakık Tekin ve Abbas Şahin, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Sultan Yaray ve Mehmet Şirin Gürbüz ve sendika üyeleri katıldı. 

Kongrenin yapıldığı salona, “İsyandan direnişe, direnişten özgürlüğe”, “Jin, jiyan azadî”, “Zimanê me rûmeta me ye”, “Her zarok divê bi zimanê dayîka xwe yê zikmakîperweyê bibine”, “Cinsiyetçi eğitim politikalarına karşı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” ve “Barış hemen şimdi” yazılı pankartlar asıldı. 

Kongrede konuşan Eğitim Sen Amed 1 Nolu Şube Şube Eşbaşkanı Emine Şahin, Ortadoğu’da yaşanan savaşlara dikkat çekerek, “Sivil alanları da hedef alan bu savaşların son bulması ve Kürt ve Filistin haklarını sorunlarını demokratik çözümü gerekli adımlar atılmalıdır. Kürt sorunu çözümü için cezaevlerinde siyasetçilerine uygulanan tecrit kaldırılması, çözümü müzakere ve diyalog demokratik zeminde yürütülmesi gerekir” dedi. 

Anadil de eğitime dikkat çeken Akşahin,  demokratik eğitim politikaların üretilmesi için mücadeleye devam edeceklerini söyledi. 

HEDEP Amed İl Eşbaşkan Abbas Şahin, Kürtlerin dilinin ve kültürünün yok sayıldığını belirtti.  Kürt halkının dili, kültürü ve özgürlüğü için mücadele ettiğinin altını çizen Şahin, üçüncü yol siyasetini savunmaya devam edeceklerini belirtti. 

Konuşmaların ardından tek liste ile gidilen seçimde sendika yönetimine Arzu Koç, Faruk Ercan, İlyas Gündüz, Nurcan Kurt, Saliha Zorlu, Sinan Gündüz ve Şehmus Tekin seçildi.

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/223260