İSTANBUL - Her Pazar günü yayınlanan Jin Dergi’nin yeni sayısı, “Erkek egemenliğinin panzehri: Cins sevgisi” manşetiyle okuyucular ile buluştu.

Haftalık yayınlanan Jin Dergi’nin yeni sayısı, “Erkek egemenliğinin panzehri: Cins sevgisi” manşetiyle yayında. Jin Dergi’nin 26’ncı sayısında Rojda Yıldız’ın, “Kurdu mu yurdu mu; Cinsini sevmek” başlıklı yazısı ile kadın düşmanlığının erkek egemen anlayışın kadını zayıflatmak için ürettiği bir anlayış olduğuna dikkat çekilirken, Ezgi Sıla Demir’in, “Duygusal zekanın manipülasyonu” yazısı ile de kadın ve erkek zihninin ayrıştırması ele alınıyor.

Özsavunmadan doğa kırımına başlıklar

Yine bu sayıda Oya Açan’ın, “Özsavunma cezalandırılamaz!” yazısı ile erkeklere uygulanan cezasızlık politikalarına rağmen kadınların öz savunma kullanmasıyla aldığı ağır cezalar aktarılıyor. Soniamara Maranho’nun “Madenlerden ve barajlardan etkilenen insanların siyasi aktörler olarak güçlendirilmesi” başlıklı yazısından yapılan çeviri ise Brezilya’daki Vale şirketinin yaratığı doğa kırımına dikkat çekiyor.

Kadın saçının politik nesne hali…

Jana Nakhal’ın, “Politik Bir Disiplin Alanı Olarak Saç” yazısından yapılan çeviri, kadın saçının politik bir nesne haline getirildiğine işaret ederken, ayrıca Esma Kaya Ceylan da “Bohçacı geldi hanım” başlıklı yazısı ile bir dönemin bohçacılara ve bohça kültürünü işliyor.

Yeni sayıda yer alan tüm başlıklar şu şekilde:

*Ortadoğu krizinin çözüm anahtarı Demokratik Ulus: Siyaseti erkeklerin tekelinden kurtarıyoruz / Jin Dergi Ekibi

*Çedes / Yüksel Mutlu

*Politik Bir Disiplin Alanı Olarak Saç / Jana Nakhal

*Bohçacı geldi hanım / Esma Kaya Ceylan Yeni sayıda yer alan yazıları okumak için tıklayınız.

Yazıların tamamına buradan ulaşılabilir.

Editör: Hamza Özkan