İZMİR - Akbelen'de ağaç kesimine karşı süren direnişe destek veren Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu, " sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz” dedi. 

Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu, Muğla Akbelen Ormanı'nda kömür ocağı için 2 gündür süren ağaç kesimine karşı basın açıklaması yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, "İkizköy halkı yalnız değildir" ve "Doğa katliamına dur de" dövizleri taşındı. 

Platform adına açıklamayı yapan ekolojist ve gazeteci Ramis Sağlam, devletin asli görevinin ormanları koruması olduğunu belirterek, ancak bunu yapmayan devletin kamunun tüm olanaklarını kullanarak Akbelen ormanını yok ettiğini söyledi. 

‘HALKIN GELECEĞİ YOK SAYILIYOR’

Gözü dönmüş kâr hırsından değil, doğadan ve yaşamdan yana olduklarını söyleyen Sağlam, şöyle devam etti: "Akbelen'de devlet ormanları kendi eliyle eksiltip, yok ederek, Anayasayı ihlal ediyor. Hem de Milas’ta ormanları yanarken bunu yapıyor. Ormanları söndürmek yerine, Akbelen ormanını kesiyor. Ülkenin ve halkın geleceği yok sayılıyor. LİMAK, Akbelen Ormanı’nın arkasında 2 bin dönümlük kömür ruhsatını elinde tutuyor. Bu saha içinde 88 bin dönüm tarım alanı var. Bu tarım alanları yok edilmek isteniyor. Güneş’in aydınlattığı Akdeniz’de, güneş enerjisi yerine neden kömür teşvik ediliyor. İkizköy halkının yanındayız, talebi bizim de talebimizdir. Bu hukuksuzluğu acilen durdurun."

'ARTIK YETER'  

Kazdağları’ndan Akbelen’e, Munzur’dan Cerattepe’ye, Madra’dan Bergama’ya, ülkenin her yanının ranta açıldığını vurgulayan Sağlam, "Artık yeter! Enerjiniz madeniniz taş ocaklarınız batsın! Bizler sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz" diye konuştu. 

Editör: Hamza Özkan