İSTANBUL - İstanbul'da 16 gündür grevde olan Sputnik Türkiye çalışanı gazeteciler, hakları sağlanarak çıkarılan arkadaşları işe iade edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS), örgütlü olduğu Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı (Sputnik) Türkiye Bürosu ile Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşmaya varılmaması üzerine gazeteciler 17 Ağustos’ta İstanbul Şişli’de bulunan Süzer Plaza önünde eylem başlattı. Bunun üzerine ise Sputnik, 24 gazeteciyi işten çıkardı.

Haklarını talep eden gazeteciler, aynı zamanda işten çıkarılan gazetecilerin de işe geri alınması talebiyle eylemlerini sürdürüyor. Sputnik çalışanı gazeteciler, ekonomik anlamda zorlandıklarını ve haklarını alamadıklarını belirterek, hem meslektaşları hem de kamuoyuna destek çağrısı yaptı. 

Harun Erözbağ

‘İŞVEREN TERCİHİNİ PLAZADAN YAPTI’

Türkiye’de yükselen ekonomik krizin her sektörde etkisini göstermeye başladığını dile getiren grevdeki gazetecilerden Harun Erözbağ, “makul” taleplerini işverene ilettiklerini söyledi. Taleplerini ilettikten sonra işverenle uzun bir müzakere süreci yaşadıklarını ifade eden Erözbağ, taleplerinin kabul edilmemesi nedeniyle greve çıktıklarını anlattı. İşverenin greve karşılık 17 Ağustos’ta 24 gazeteciyi işten çıkardığını sözlerine ekleyen Erözbağ, “Şuanda Süzer Plazada çalışıyoruz ve buraya da iki ay önce taşındık. İşveren tarafına aslında hep şu talebimizi ilettik: Keşke bu taşınma masrafına hiç girilmeseydi, keşke eski yerimizde kalsaydık, keşke Türkiye'nin en önemli plazalarından bir tanesine bu kiralama ücretleri ödenmeseydi de biz çalışanların ücretlerimize en azından iyileştirme konusunda adımlar atılsaydı. Ama maalesef işveren tarafı tercihini plazalardan yana kullandı” diye belirtti.

Erözbağ, talepler kabul edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerinin mesajını verdi. 

‘ANAYASAL HAKKIMIZI KULLANIYORUZ’

Aldıkları ücretlerin kiraya, yemek masraflarına yetmediğini ifade eden Erözbağ, şimdiye kadar ailelerinden destek alarak hayatlarını idame ettirdiklerini söyledi. Artık işverenin olumlu adımlar atması gerektiğini vurgulayan Erözbağ, “Ben işveren tarafının ekonomik küçülme bahanesine sığınmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kamuoyu da Sputnik çalışanları da buna inanmıyor, burada sendika karşıtı bir tavır var. Sendika ile oturup konuşulması gerekiyor. Bizlerin anayasal haklarını kabul etmeleri gerekiyor. Biz burada suç işlemiyoruz, anayasal haklarımızı kullanmak istiyoruz. İşveren tarafının bir an önce artık bu inattan vazgeçip, TGS ile masaya oturup, çalışanları daha da fazla mağdur etmemesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

‘BÜTÜN İŞÇİLER İÇİN BURADAYIZ’

Basın emekçilerine seslenen Erözbağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler Sputnik olarak hemen hemen bütün sendikalara gittik, bütün sendika haberlerini yaptık. İşçilerin taleplerini ajansımızda konu olarak edindik. Buradan diğer bütün basın emekçilerine sesleniyorum, bizler Şişli’de Süzer Plaza önündeyiz, onları da bekliyoruz. Kamuoyunun bu duruma sessiz kalmaması gerekiyor. Güvencesiz çalışan bütün işçiler için buradayız.  Ve onlarında sesi olmamız için kamuoyunun desteğine daha çok ihtiyacımız var. Bizleri yalnız bırakmasınlar. Yanımızda olsunlar.”

‘HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ’

Grevdeki bir diğer gazeteci Erkin Öncan, dayanışma gösteren meslektaşlarına teşekkür ederek, bunun kendilerine güç verdiğini dile getirdi. Ülkedeki ekonomik nedenlerden dolayı sendikalaşarak çalışma şartlarının iyileştirilmesi için çalışmalar başlattığını söyleyen Öncan, işverenin anayasal hakları olan sendikayı yok saydığını ve kendilerini işten çıkardığını vurguladı. Kötüleşen ekonomik koşulların gazetecileri de etkilediğini ifade eden Öncan, basının güvencesizlik ve düşük ücretler konusunda önde gelen bir meslek kolu olduğuna dikkat çekti. Öncan, “Biz burada ekstra bir talepten bahsetmiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz. Hali hazırda hakkımız olan kazanımları elde etmek istiyoruz. Bunun en iyi yolu da bizim yasal örgütlenme kolumuz olan sendikadır. Dolayısıyla bu sürece bir karşı çıkıştalar, aynı zamanda yönetim tarafında sendikayı yok sayma durumu söz konusu. Bizde buna karşı mücadelemizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Erkin Öncan

İşten çıkarılan gazetecilerin işe iade edilmesini talebini dile getiren Öncan, “Bu mücadelenin sonunda zaten bunlar olacak. Meselenin daha fazla zorlaştırılmasına gerek yok. Bir an önce toplu iş sözleşmesi, pazarlık masasına dönmeleri ve kaldığımız yerden devam etmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

DAYANIŞMA VURGUSU

Öncan, şöyle devam etti: “Biz Sputnik Türkiye’de çalışan gazeteciler olarak, yaşadığımız bu süreç açısından bize has, bize özel, bize özgün bir durum değil. Her gün onlarca iş kolunda, onlarca iş yerinde, sayısız hak gaspı yaşanıyor. Aynı şekilde sayısız mücadele başlıyor. Vatandaşlarımızdan ve meslektaşlarımızdan da başta buradaki grevimize destek vermelerini istiyoruz. Sadece Sputnik Türkiye çalışanlarının değil, emeği için mücadele eden herkesin yanımızda olmalarını isteriz.”

MA / Ömer İbrahimoğlu

Editör: Hamza Özkan