ANKARA - HDP ve Yeşil Sol Parti'nin Kurban Bayramı mesajında, "Bayramları gerçek anlamlarına kavuşturabilir; dayanışma, paylaşma ve özgürleşme esaslarına dayalı toplumsal varoluşumuzu yeniden yaratabiliriz” denildi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın, Kurban Bayramı dolayısıyla yazılı açıklama yayınladı. Türkçe ve Kürtçe yayınlanan açıklama, “Özgürlüğe ve barışa vesile olması dileğiyle halklarımızın bayramını kutluyoruz” denildi. 

‘SALDIRILAR GÖLGESİNDE BAYRAMI KARŞILIYORUZ’

“Bir ülkede özgürlük ve barış varsa 1 Eylül’ün anlamı büyüktür “ “Bir ülkede özgürlük ve barış varsa 1 Eylül’ün anlamı büyüktür “

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Özgürlüğe ve barışa vesile olması dileğiyle halklarımızın bayramını kutluyoruz. Ne yazık ki büyük toplumsal sorunların, derinleşen ekonomik ve siyasi krizlerin, yoksulluğun, eşitsizliğin ve başta Kürt halkı olmak üzere topluma yönelik çok yönlü saldırıların gölgesinde Kurban Bayramını karşılıyoruz. Ancak bayramları gerçek anlamlarına kavuşturabilir; dayanışma, paylaşma ve özgürleşme esaslarına dayalı toplumsal varoluşumuzu yeniden yaratabiliriz. Hayalini kurduğumuz savaşsız, sömürüsüz ve özgür yaşamı yaratmak mücadele gerekçemizdir. Bu vesileyle Kurban Bayramının eşitlik, özgürlük ve barış getirmesini diliyoruz. Halkımızın ve Ortadoğu halklarının bayramı kutlu olsun!"