HABER MERKEZİ - DEM Parti Amed İl Örgütü’nün seçim zaferi buluşmasında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğum günü kutlandı. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed İl Örgütü, 31 Mart’ta kazanılan seçimleri il binası önünde düzenlediği halk buluşmasıyla kutladı.  Gençlerin ve kadınların yoğunlukta olduğu etkinlikte sık sık “Jin, jîyan, azadΔ, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları atıldı. Binlerin katıldığı etkinlikte “Rojbuna te pîroz be Serok Apo” dövizi taşındı. Coşkunun yoğun olduğu etkinliğe Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Barış Anneleri Meclisi, Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Serra Bucak ve Doğan Hatun, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar katıldı.

Herkesin telefon ışıklarını açtığı etkinlikte havai fişekler patlatılarak PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğum günü kutlandı. Program, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ile başladı. Burada kitle hep bir ağızdan “Şehid namirin” sloganları attı.

BUCAK: KENTİ HEP BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ

İlk olarak konuşan Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Serra Bucak, 31 Mart yerel seçimlerinde Amed’den Êlih’e, Êlih’ten Colêmrg’e, Colêmerg’den Wan’a bu iktidara gereken cevabın halk tarafından verildiğini söyledi. Bucak, “Bu onurlu halkın karşısında, iradesi karşısında ne yapacağını bilmeyen iktidar, Van’da, Şırnak’ta oyunlara başladı ama bu onurlu halkın iradesi onlara geçit vermedi. Halk, Van’da ‘darbeye hayır’ dedi” diye konuştu. Var olan toplumsal, siyasal mücadelede yer edinen kadınlara ve annelere selamlarını ileten Bucak, “Bu kenti hep birlikte yöneteceğiz. Başarı sizlerindir” dedi.

HATUN: ŞEHİRLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Ardından söz alan Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Doğan Hatun, kayyımlara karşı direnen tüm kentlere selam göndererek, Idîr, Wan, Botan, Bedlis gibi kentleri sıraladı. 8 yıl sonra Kürt halkının belediyeleri yeniden aldığını ve YSK’nin dosyaları direnişin sonucunda verdiğini söyleyen Hatun, “AKP durmadı. Bütün kentlerde 31 Mart’ta kazandık. Wan’a bir kez daha irade atmak istediler ama Wan halkı büyük bir direniş verdi. Onlara binlerce kez selam olsun. Biz söz verdik şehirlerimizi yeniden inşa edeceğiz diye. Şimdi şehirlerimiz yeşermeye başladı” şeklinde konuştu.

Hizmet yapılmayan kentlerden ve projelerden çalışmalara başlayacaklarını söyleyen Hatun, “Biz gücüz, kudretiz, bu halkın hizmetkarlarıyız. Başta kendi irademize sonra kültür, dil, sanat alanında, ekonomi alanındaki darlıktan korkmayın artık biz geldik. Bizler  topraklarımıza, kültürümüze bütün ülkemize sahip çıkacağız. Başarı halkındır, başarı halkındır. Başarınız kutlu olsun” şeklinde konuştu.

DEM Parti Eş Genel Başkanları'ndan bayram mesajı DEM Parti Eş Genel Başkanları'ndan bayram mesajı

‘YENİDEN DOĞUŞU’ ESAS ALAN METİN OKUNDU

Amed Milletvekili Serhat Eren, “Dün Wan’daydık. Direnişin selamlarını size getirdik. Amed’den Ankara’ya, Şirnex’ten İzmir’e direnişlerini ve mücadelelerini selamlıyorum” dedi.  Eren, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kitaplarından yapılan alıntılardan oluşan metni okudu. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın yaş günü kapsamında “yeniden doğuşu” esas alan bir yazı okudu.  Okuma boyunca sık sık kitle “Bijî Serok Apo” sloganları attı.

ADANA 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Adana Gençlik Meclisi, Seyhan İlçesi’ne bağlı Dağlıoğlu, Barbaros, Şakirpaşa ve Gülbahçe mahallelerinde bir araya gelerek, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 75'inci yaş gününü havai fişek gösterisi ile kutladı. Kutlama sırasında gençler sık sık, "Rojbuna te pîroz be ey Serok Apo", "Bijî Serok Apo" ve "Bê Serok jîyan nabe" sloganı attı.

ÎDIR

Îdir’li gençler ve kadınlar, DEM Parti Zagros seçim bürosu önünde bir araya gelerek PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 75’inci yaşını kutladı. Akşam saatlerinde burada bir araya gelen gençler ve kadınlar, Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşiğinde uzun bir süre halay çekti. Coşkulu bir şekilde süren kutlamada sık sık havai fişekler de atıldı. Daha sonra PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğum günü kutlandı. Kadınlar, Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının üzerinde olduğu pastayı keserek, yeni yaşını kutladı. Bu esnada, “Bijî Serok Apo” ve “Rojbuna te Pîroz be ey Serok Apo” sloganları atıldı. Kutlama çekilen halayların ardından son buldu.

SÊRT

Sêrt’te, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Barış Anneleri ile Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), DEM Parti İl Örgütü binasında bulunan Deniz Poyraz Konferans Salonu’nda etkinlik düzenledi. Etkinliğe, DEM Parti Sêrt Belediyesi Eşbaşkan adayları Sofya Alağaş ve Mehmet Kaysi, DEM Parti Sêrt Milletvekili Sebahat Sarıtaş Erdoğan ile Botan Derneği yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Etkinliğin yapıldığı salona, “Hakikatin ve özgür yaşamın baharla buluştuğu güneşe bin selam. Rojbûna te pîroz be (Doğum günün kutlu olsun)” ve “Doğuşun doğuşumuzdur” pankartları asıldı. 

Sık sık, “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe” sloganlarının atıldığı etkinlik saygı duruşuyla başladı. Ardından konuşan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üyesi Mehmet Can Nas, Abdullah Öcalan’ın Kürtlerin ve Ortadoğu halklarının üzerindeki etkilerine değindi. Sonrasında Abdullah Öcalan’ın konuşmalarının yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

Daha sonra konuşan DEM Partili Sebahat Sarıtaş Erdoğan, 4 Nisan’ın sadece bir kişinin değil, tüm Kürt halkının, zulüm altında olan, yok sayılan ve buna karşı çıkan herkesin doğum günü olduğunu belirtti. 4 Nisan’ın tüm Ortadoğu halklarına umut olduğunu söyleyen Erdoğan, “Sayın Öcalan şahsında Kürt halkı üzerinde tecrit uyguluyorlar. Umut olduğu için, umudumuzu büyüttüğü için onun şahsında nefesimizi kesmek istiyorlar. Onun öncülüğünde ayağa kalkan bu halk Sayın Öcalan’ın özgürlüğü sağlanmadan durmaz. O’na ve yol arkadaşlarına söz olsun. Amacımıza ulaşmadan mücadeleden vazgeçmek yok” diye belirtti. Barış Annesi Taybet Tekin de, Amara yürüyüşünün engellenmesine “Kürtleri bitiremez, başlarını eğemezsiniz” diyerek tepki gösterdi. 

Etkinlik, konuşmaların ardından çekilen halaylarla son buldu. 

İSTANBUL 

Barış Anneleri İstanbul Meclisi, Fatih’te bulunan binalarında bir araya gelerek, Abdullah Öcalan’ın yaş gününü kutladı. Kutlamanın yapıldığı salon, Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları, mum ve çiçeklerle süslendi. Pastanın kesildiği kutlamada, şarkılar söylendi. Daha sonra Barış Annesi Rewşan Döner, kısa bir konuşma yaptı. 

Kutlama halaylarla son buldu.

ŞIRNEX 

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tecrit altında tutulan ve yaklaşık 4 yıldır haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 75’inci yaş günü dolayısıyla Şirnex'ın Cizîr (Cizre) ilçesinde fidan dikimi yapıldı. İlçeye bağlı Mîr Hesen köyü kırsalında bulunan Dicle Nehri kenarında gerçekleştirilen fidan dikimine, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Cizîr İlçe Örgütü, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Nar, elma, çam olmak üzere 75 ağacın dikildiği alanda, kadınlar özgürlük temennisinde bulundu. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/238404