İSTANBUL - HEDEP İstanbul İl Kongre Komisyonu Eşsözcüsü Atilla Özdoğan, tüm kesimleri “umudu yeniden büyütmek” hedefiyle 12 Kasım’da gerçekleştirecekleri kongreye davet etti. 

DBP, 6’ncı Olağanüstü Kongresi’ni gerçekleştirdi DBP, 6’ncı Olağanüstü Kongresi’ni gerçekleştirdi

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) İstanbul İl Örgütü, 2’nci Olağanüstü Kongresini “Kazanmak için yeniden HEDEP, yeniden İstanbul” şiarıyla 12 Kasım’da Küçükçekmece’de bulunan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirecek. Yoğun katılımın beklendiği kongreye ilişkin konuşan HEDEP İstanbul İl Kongre Komisyonu Eşsözcüsü Atilla Özdoğan, tüm kesimleri kongreye davet etti.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkında açılan kapatma ile Kobanê davalarına dikkat çeken Özdoğan, davaları “senaryo” olarak nitelendirdi. Temel amacın Kürt siyasal hareketi ve onun çevresindeki siyasal özneleri siyasetin dışına itmek olduğunu belirten Özdoğan, bütün antidemokratik yöntemlere rağmen HDP’nin barajı güçlü bir şekilde geçtiğini söyledi.  

‘İSTANBUL’U ÖNEMSİYORUZ’

HEDEP İstanbul İl Örgütü olarak ilk yerel kongreyi kendilerinin yaptıklarını ifade eden Özdoğan, “Bu kongreyi genel merkez kongresinin bize verdiği mesajlar çerçevesinde kurguluyoruz. İstanbul son derece stratejik bir kenttir. Türkiye sosyolojisinin bütün renklerini İstanbul’da görmek mümkündür. HEDEP’in hedeflemiş olduğu sistemin mağdur ettiği, bütün ezilenleri bir araya getiren bir mücadele platformunda buluşturan stratejisinin en kolay karşılık bulacağı yer İstanbul’dur. Bu anlamda İstanbul’u önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

YENİDEN ‘UMUDU BÜYÜTEN’ BİR KONGRE     

İstanbul’da çoğulcu bir yapı oluşturmak istediklerini belirten Özdoğan, kongre için birçok toplantı yaptıklarının bilgisini paylaştı. Farklı toplumsal kesimlerle oluşturdukları komisyon üzerinden görüşmelere devam ettiklerini ifade eden Özdoğan, seçim sonrasında yaşananlara da değinerek, “14 Mayıs seçimleri sonrasında kamuoyunda bir demoralize durumu oluştu. Biz bu durumu tersine çevirecek, umudu yeniden yeşerten bir çaba içerisindeyiz. Halklarımızın umutsuz olması için hiçbir gerekçe yok. Biz bu moralsizliği geride bırakan, umudu büyüten ve kongreyle bir mücadele hattı örmeye çalışıyoruz” diye belirtti.

BİRLİKTE MÜCADELE VURGUSU

Sistemden mağdur olan kadınlara, gençlere, emekçilere, ekolojistlere seslenen Özdoğan, şunları kaydetti: “Bunların mücadelesini tek bir kanala akıtarak, bu sisteme karşı birlikte mücadele etmek gerekir. Bunun için HEDEP’e gelmeliler. İstanbul’da HEDEP, kongresiyle çok güçlü bir çıkış yaparak yoluna devam edecek. O yüzden bütün halklarımızı, ezilenleri, emekçileri 12 Kasım'da gerçekleşecek olan kongremize bekliyoruz. Halklarımızı umudu büyütmek adına Pazar günü kongreye davet ediyoruz.”  

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/223800