ANKARA -  TJA davasında yargılanan kadınlardan Zeynep Boğa’nın tutukluluk halinin devamına, 9 kadının tahliyesine karar verdi. 

Ankara merkezli 30 Kasım 2022’de başlatılan bir soruşturma kapsamında 2 Aralık 2022’de tutuklanarak Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri Gülistan Dehşet, Didar Çeşme, Bedia Akkaya, Figen Aras Kaplan, Hatice Güngör, Hülya Kınağu, Figen Ekti, Mekiye Ormancı ve Amine Demir Çoban, Zeynep Boğa, ile adli kontrol tedbiri ile tutuksuz yargılanan Tamcihan Çelebi, Besile Narin, Meral Şimşek, Zekiye Güler, Hülya Taşar, Yeliz Ayyıldız Kıyak, Dilan Akpolat, Aysel Ceylan, Hazal Aras ve Beritan Can Yaşa ile ev hapsi cezası verilen Merve Tekin Demirel ve Sultan Esen hakkında “örgüte üye olma” ve “örgüt kurma veya yönetme” iddiasıyla yargılandıkları davanın ilk duruşması üçüncü gününde Ankara 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

CHP Van’a heyet gönderiyor CHP Van’a heyet gönderiyor

Avukatların mütalaaya karşı savunmalarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, Amine Demir Çoban, Gülistan Dehşet, Didar Çeşme, Bedia Akkaya, Figen Aras Kaplan, Hatice Güngör, Hülya Kınağu, Figen Ekt ve Mekiye Ormancı’nın tahliyesine karar verdi. Heyet, Zeynep Boğa hakkında ise “kaçma şüphesi” gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

Mahkeme, Boğa’nın Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevki için tutulduğu Edirne Cezaevi’ne yazı yazılmasına karar verdi.

ADLİ KONTROL KALDIRILDI 

Mahkeme, tutuksuz yargılanan Tamcihan Çelebi, Besile Narin, Meral Şimşek, Zekiye Güler, Hülya Taşar, Yeliz Ayyıldız Kıyak, Dilan Akpolat, Aysel Ceylan, Hazal Aras ve Beritan Can Yaşa’nın adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına, ev hapsinde olan Sultan Esen ve Merve Demirel hakkında ev hapislerin kaldırılmasına karar verdi. 

Kadınların tahliye kararı, duruşma salonunda bulunan aileler tarafından alkışlarla karşılanırken, aileler buradan Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'ne geçti.

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/223795