İZMİR - Sivil toplum örgütleri, ÇEDES projesine karşı İzmir’in Gündoğdu Meydan'ında 16 Eylül’de miting düzenleyecek. 

İzmir’de sivil toplum örgütleri, Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü (MEB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı ortaklığında imzalanan “Çevreme Duyarlıyım Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)” projesinin iptali ve zorunlu din derslerinin kaldırılması talebiyle 16 Eylül’de miting düzenleyecek. Cumhuriyet Meydan'ında bir araya gelecek grup, saat 16.00’da mitingi yapılacağı Gündoğdu Meydanı'na yürüyecek. Mitinge bir çok kentten çok sayıda kişinin katılması bekleniyor. 

Mitingde, Tertip Komitesi Başkanı Özcan Çetin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM SEN) Genel Başkanı Nejla Kurul, Veli Derneği (Veli-Der) Başkanı Ömer Yılmaz, Alevi Birlikleri Federasyonu (ABF) Başkanı Mustafa Arslan konuşacak. 

SÖZLEŞMELERE AYKIRI

Miting Tertip Komitesi üyesi İHD İzmir Şube Eşbaşkanı Ali Aydın, ÇEDES’in Milli Eğitim temel kanunu, Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi ve uluslararası insan hakları sözleşmelerine aykırı olduğunu söyledi. Aydın, uygulamanın, çevreyi sevmek, duyarlı olmak gibi sözlerle dile getirildiğini ancak temel amacın tek mezhep eğitimini vermek olduğunu belirterek, bu durumun din ve vicdan özgürlüğüne aykırı olduğunu kaydetti. 

MİTİNGE ÇAĞRI 

Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı tutulmasının yasalarda mevcut olduğunu anımsatan Aydın, ÇEDES uygulamasının Anayasaya’da aykırı olduğunu kaydetti. Aydın, din ve vicdan özgürlüğünü savunan, insan hak ve özgürlüklerin korunması gerektiğini düşünen herkesi 16 Eylül'de Gündoğdu Meydanı’na çağırdı. 

Editör: Hamza Özkan