Melike Aydın 

İZMİR - Sosyalist Kadın Hareketi ve Güzeltepe Kadın Dayanışma Derneği’nin bu yıl 2’ncisini düzenleyeceği Yaz Kadın Kampı’nda bir araya gelecek kadınlar, kadının bugünkü durumu ve yol haritalarını konuşacak.

Sosyalist Kadın Hareketi (SKH) ve Güzeltepe Kadın Dayanışma Derneği’nin bu yıl ikincisini düzenleyeceği Yaz Kadın Kampı 2-3 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. Geçen yıl Karaburun’da gerçekleşen kampın bu yılki durağı İzmir Foça. Bu yılki sloganı “Özgürlükte kararlıyız, direnişte ısrarcıyız” olan kampta atölyeler ve oyunların yanı sıra paneller ve film gösterimleri de düzenlenecek.  

SKH ile Güzeltepe Kadın Dayanışma Derneği üyesi ve aynı zamanda kamp organizatörlerinden Fatma Nur Güçlü, gerçekleştirecekleri kampa ilişkin konuştu. 

‘Bugün ne yaşanıyor biz ne yapacağız’ konuşulacak

Kampta bütün işlerin kolektif bir şekilde gerçekleştirileceğini belirten Fatma Nur, paneller hakkında ise şu bilgileri verdi: “Kadınların direniş hattı ile ilgili belgeseller olacak. Kadının metalaştırılması üzerine konuşacağız, ‘yaşanan kadın devrimidir’ söylemi üzerinden ‘bugün ne yaşanıyor ve biz ne yapacağız’ı konuşacağız” dedi.

Amaç kadını evden çıkarmak

Yoğunluklu olarak Güzeltepe Kadın Derneği üzerinden Çiğli İlçesi Güzeltepe Mahallesi’nde oturan kadınların kampa katılacağını ifade eden Fatma Nur, üniversite öğrencileri, işçi ve diğer çalışan kesimlerin de katılacağını ifade etti. Fatma Nur, “Güzeltepe’deki kadınlar daha çok evden çıkamayan, çocukları olan yaşlılara bakan kadınlar. Onları oradan çıkarabilmek, kadınlara dayanışmanın gücünü gösterebilmek ve ‘ben şu anda evi terk ediyorum, iki gün yokum yemeği de kendin yap’ deyip gelebilme cesaretini biz aslında onlara veriş oluyoruz. Cidden kocaları nedeniyle veya ‘çocuğa kim bakacak’ diye gelmekten çekiniyorlardı. Geçen yıl da benzer durumlar yaşandı ama bunların aşılabildiğini gördük” sözlerini kullandı. 

Kampa gelmek önemli

Kadınların kampta kadın dayanışmasının gücünü gördüklerini ve kendileriyle iletişimi koparmadığını belirten Fatma Nur, “Evde eşine karşı tavrı değişiyor, kendi isteklerinin var olduğunu, sorunlarını çözebileceğini görüyor. Evden çıkmanın ve dernekte zaman geçirmenin onun için ne kadar faydalı olduğunu görmeye başlıyor. Aslında ona atfedilen şeylerin aslında onun görevi olmadığını evdeki eşinin de bunlardan sorumlu olduğunu görüyor. Bu nedenle bu kamplara gelmek önemli” şeklinde konuştu. 

Kadınlarla dayanışma örülecek

Kamplardaki panellerden sonra bir sonuçla ayrılacaklarını belirten Fatma Nur, derneğin ve Sosyalist Kadın Hareketi’nin neden kurulduğunu anlatacaklarını ifade etti. Kent merkezinde ve Güzeltepe’de kadın birimleri kuracaklarını dile getiren Fatma Nur, şu sözleri kullandı:“Bu birimlerin çoğaltılmasını istiyoruz. Düzenli olarak iki kez çıkardığımız ‘Kadın Emeği’ adlı İzmir yerelinde bir fanzinimiz var. Kadınların oraya dahil olmalarını isteyeceğiz. Dernekte çocuklara eğitim vermek, kadınlara paneller düzenlemek veya üretim yaparak kadınlara ve derneğe maddi katkı sağlamak için kadınlara soracağız. Her kadının yapabileceği bir şey var, yaşananlara karşı bir arada durabilmek için dayanışmayı öreceğiz ve kadınlar da kendini keşfedebilecek. Örneğin bir çocuğa matematik öğretmek, kocasından şiddet gören bir kadına çözüm olmaya çalışmak gibi şeyler küçük gibi görünse de büyük şeyler.” 

Kadınların özgürlüğü kendi elleriyle alabileceğini ancak bunun için direnmeleri gerektiğini söyleyen Fatma Nur, bütün kadınları kampa katılmaya davet etti.

Kampta neler yapılacak?

Oldukça düşük bir miktarda konaklama ücretinin ödendiği kamp tüm kadınlara ve çocuklarına açık olacak, kayıtlar son güne kadar devam edecek. 

Paneller

Kampta, “Kadın ve medya” (Barbie Filmi incelenecek), “Ev içi emek”, “Kadın mücadelesine sınıfsal bakış”, “Yaşanan kadın devrimidir”, “Kazanılmış haklarımız ve İstanbul Sözleşmesi” konulu paneller gerçekleştirilecek. 

Başvurular

İnstagram: @sosyalistkadinhareketi ve @güzeltepekadindayanisma derneği

Twitter: @skadinhareketi hesaplarından  rezervasyon için erişilebilir. 

Editör: Hamza Özkan