HABER MERKEZİ - Jîna Emînî’nin katledilişinin ardından başlayan "jin,jiyan,azadî" direnişinin yıldönümünde sokaklara çıkan kadınlar, bu tarihi direniş etrafında kenetlenme çağrısı yaptı. 

Jîna Emînî’nin katledilişinin yıl dönümü nedeniyle Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde birçok kentte yürüyüş ve açıklama yapıldı. “Jin,jiyan,azadî” sloganlarıyla yürüyen kadınlar, Rojhilat’tan başlayıp dünyaya yayılan tarihi direniş etrafında kenetlenme çağrısı yaptı. 

WAN 

“Jin,Jiyan, azadî” direnişinin yıldönümünde Wan’da Beşyol mevkiinde bulunan Dabbaoğlu Park’ında düzenlenen açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada “ Bi, Jin jiyan azadî’yê ber bi azadiyê ve” pankartı ile Jîna Emînî’nin fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşındı. Kent valisinin sistematikleştirdiği iki günlük eylem etkinlik yasaklarını öne süren polis, kadınların parkta bir araya gelmesini engellemeye çalıştı. TOMA, zırhlı araç ile ablukaya alınan parka kadınlar ablukayı aşarak giriş yaptı. Kadınlar; “Jin, jiyan, azadî”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “ Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları attı. 

‘CİNSİYETÇİ POLİTİKALARI YIKMAYA GELİYORUZ’

Wan Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Kürt kadını öncülüğünde ortaya çıkan “Jin, jiyan, azadî” sloganının evrenselleştiğine değinerek, Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles kentinde bir kavşağa “Jin, jiyan, azadî” isminin verildiğini hatırlattı. Sayyiğit, “Ama maalesef biz bu topraklarda sesimizi çıkarmaya çalışırken ablukaya alınıyoruz. Molla rejiminin nasıl ki Jîna şahsında kolonları sarsıldıysa, AKP-MHP faşist iktidarı da cinsiyetçi politikaları da Kürt ve Türkiyeli kadınların öncülüğünde yıkılacak. Rojava’da nasıl bir kadın devrimi hayata geçirildiyse, oradaki zafer bir başarı sembolüne dönüştüyse, Jîna şahsında da bir özgürlük sembolü ortaya çıkmıştır. Leyla Qasımlardan, Sakinelerden, Sevêlere kadar bu mücadele nasıl bu günlere geldiyse bundan sonra da devam edecektir” dedi.

Açıklama; atılan sloganların ardından sonlanırken, kadınlar daha sonra ablukadan çıkarak bir süre sloganlarla yürüdü.  

MÊRDÎN

Mêrdîn’in Qoser (Kızıltepe) ilçesinde de basın açıklaması gerçekleştirdi. Özgürlük Meydanı’nda gerçekleşen açıklamaya Mêrdîn Barış Anneleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) il ve ilçe örgütleri, Yeşil Sol Parti Mêrdîn Milletvekilleri Beritan Güneş, Kamuran Tanhan ile çok sayıda kişi katıldı. “Jin, jiyan, azadî li dijî faşîzmê û qirkirina jinan” yazılı pankartının açıldığı açıklamada, Jîna’nın fotoğrafları ile “jin, jiyan, azadî” yazılı dövizler taşındı. 

Açıklamada sık sık “Jin, jiyan, azadî” sloganları atıldı. Açıklamayı kitle adına okuyan HDP Qoser İlçe Eşbaşkanı Aysel Ayav, Jîna’nın katledilişinin ardından kadın öncülüğünde gerçekleşen direnişlere dikkat çekerek, “Bugün Fars ve Kürt kadınlar Jîna için direniş ateşi oldular ve bu tarihi direnişe sahip çıktılar. Her ne kadar iktidar saldırıları artsa da aynı zamanda tavırlarında değişiklik de yaşandı. Kadınların sokakları, direniş alanlarını bırakmadıklarını gördük. Dört parça Kurdistan’a yayılan Kürt kadının direnişini gördük” ifadelerinde bulundu.  

Ardından konuşan Yeşil Sol Parti Milletvekili Beritan Güneş, “Kadınların varlığından korkuyorlar. Bu nedenle kadınlar idama mahkum edildi, zindanlara atıldı. Bu sloganı yaşatan tüm kadınlara selam olsun” şeklinde konuştu. 

Açıklama “Jin, jiyan, azadî” sloganları ile son buldu.

AMED

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı ve Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP), Jina Emînî’nin katledilmesinin ardından başlatılan “Jin, Jiyan, azadî” eylemlerinin yıldönümüne ilişkin Dağkapı Meydanı’nda açıklama yaptı. Açıklamaya Özgür Kadın Hareketi (TJA), Yeşille ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Amed milletvekili Halide Türkoğlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy çok sayıda kadın katıldı. “Bi Jin Jiyan Azadiyê Ber bi Azadiyê” pankartının açıldığı açıklamada kadınlar, “Jin, jiyan, azadî” yazılı harfleri ve Jina Emînî’nin fotoğraflarını taşıdı. Kadınlar açıklama yerine kadar “Jin, jiyan, azadî”, “Biji tekoşina jinan” ve “Rojhilat’ta direnen kadınlara bin selam” sloganıyla ve zılgıtlarla yürüdü. Açıklama öncesi saygı duruşu yapıldı.

‘KÜRT KADINLARI CESARET VERDİ’

Ortak açıklama metnini okuyan MED TUHAD FED yöneticisi Safiye Akdağ, DAİŞ’in Êzidî kadınları katletmesi ve esir almasının da bu nedenle olduğunun altını çizerek, “Kürdistan'da binlerce Kürt kadınının esir alınması da yine aynı sebeptendir. Ama Kürt kadını yüzlerce yıldır geliştirip beslediği mücadele kültürüyle kendini her zaman yeniden var etmiştir. Bese, Zarife ve Nagihan'ın mirasıyla tüm dünyaya liderlik ve cesaret gösterdi. Güneyde ise Leyla'nın azmi ve yüksek inancı tüm dünya kadınlarına bir miras bırakmıştır. Nasıl ki Kürt kadınları dün Batı Kürdistan'da vahşi çetelere karşı zafer kazanıp dünyada başarının simgesi haline geldiyse, Doğu Kürdistan'da da Jina Eminî şahsında bir Kürt kadını tüm dünya kadınları için özgürlüğün simgesi haline geldi. Gelecekte Kürt kadınının tüm Ortadoğu kadınlarına ve halklarına özgür, eşit ve demokratik bir yaşam sunacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

‘TECRİDE KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ’

Akdağ devamla, “‘Kadın, yaşam, özgürlük’  felsefesiyle öncelikle kadına yönelik soykırıma, doğaya, özellikle tecride karşı mücadele edeceğiz. Biz bu temelde tüm Kürt kadınlarını ve özgürlük savaşçılarını varlığıyla, sesiyle, mücadelesiyle kadın mücadelesine güç vermeye, Kürdistan'ın ve dünyanın her yerinde özgürlük bayrağını hep birlikte yükseltmeye çağırıyoruz” diye belirtti.

‘JİN JIYAN AZADÎ BÜYÜYECEK’

Daha sonra söz alan Yeşil Sol Amed Milletvekili Halide Türkoğlu, “Bu katliam dünyada da yükselen cinsiyetçilik ve milliyetçilik yapıdan bağımsız gelişmiyor. Tüm dünyada kadınlar bu mücadeleyi sahiplenerek, erkek egemen sisteme karşı dayanışmayı büyüttü. Bugün dünyada anlatılan bir “jin, jiyan, azadî” felsefesi var. Kürt kadınları eşit ve özgür bir yaşamı savunuyor. Bizler açık ve net söylüyoruz, bu ülkede savaş sürekli bir hale geldikçe kadına yönelik uygulamalar da devam edecek. Bu savaş, tecrit politikalarından bağımsız değil. ‘Jin jiyan azadî’ tecrit altına alınmaya çalışılıyorsa bu saldırının nedenini iyi görmek gerekiyor. Bunlara karşı ‘jin jiyan azadî’ mücadelemizi daha da büyüteceğiz” dedi.

Açıklama “Devletler farklı katiller aynı”, “Jina Emînî rûmete me yê” sloganları ve oturma eylemi ile son buldu.

İZMİR

Kadınlar Birlikte Güçlü İzmir, Jina Jîna Emînî’nin katledilmesine ilişkin Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını kadınlar adına okuyan Didar Gül, “Mücadelemizi İranlı kadınların direnişinden aldığımız güçle sürdürmeye devam edeceğiz. Kadınlara yönelik tüm saldırıların karşısında örgütlenerek sokak sokak, mahalle mahalle bu isyanı büyüteceğiz” dedi.

Editör: Hamza Özkan