HABER MERKEZİ - İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul'un imar planlarının iptal edildiğini açıkladı. 

İstanbul 11'nci İdare Mahkemesi, Kanal İstanbul Yenişehir Rezerv Yapı Alanı imar planını iptal etti. Konuya dair konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul Projesi ile "büyük bir yanlış yapıldığı" belirtti. 

İmamoğlu, “Bu karar idare mahkeme kararı olduğu için kesin değil. Kararın gerekliliklerinin 30 gün içerisinde yerine getirilmesi istendi. Bu karar, Kanal İstanbul Projesi’nde büyük bir yanlış yapıldığının bir başka yönüyle de hüküm altına alınmasının bir belgesidir. Tabii, sadece dün bize, tarafımıza ulaşan bu karar değil, özellikle ana davalarımızın idare mahkemelerinde hem de Danıştay’da sürdüğünü belirtmek isterim. Bunun sıkı takipçisiyiz" dedi.

Dünya'nın en derin noktasında 'rahatsız edici' keşif! Dünya'nın en derin noktasında 'rahatsız edici' keşif!

MAHKEME KARARI

İBB’nin Kanal İstanbul Projesi’nin imar planına ilişkin açtığı dava karara bağlandı. Mahkeme, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yaptığı imar planı değişikliğini iptal etti. Mahkeme, ayrıca İBB’nin imar planına ilişkin İBB’nin itirazını reddeden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın işleminin hukuka uygun olmadığına hükmetti.

Kanal İstanbul'a ilişkin yargıya taşınan plan süreçlerine dair diğer davalar için yargı süreci devam ediyor. ÇED davası da Danıştay'da görülüyor.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/232966