MUĞLA - Marmaris Karacasöğüt Koyu'nda yapılmak istenen marina kapasite arttırımına karşı ekolojistlerin verdiği mücadele sonuç verdi. Bölge, 1'inci Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edildi.

Muğla Marmaris ilçesinde bulunan Karacasöğüt Koyu’nda Muğla Çevre Vakfı (MUÇEV) Ltd. Şti.’nin yapmak istediği marina kapasite arttırma projesi için başlatılan 'Çevresel Etki Değerlendirme' sürecinde önemli gelişme yaşandı. Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi tarafından projeye karşı açılan dava sürerken, komitenin girişimleri ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin tespiti sonusunda Karacasöğüt Koyu'nda belgelenen arkeolojik eserler, Muğla Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tescillendi. Böylece Marmaris Kent Konseyi, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi tarafından koyun Gökova Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgesinde yer alması, endemik ve nadir türlerin korunması için verilen mücadele sonuç vermiş oldu.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Marmares Ekolojik Mücadele Komitesi, koydaki marina kapitesi artışına karşı verilen mücadeleden bahsedildi. Tarihi eserlerin tespit ve tescil işlemlerinin ardından Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'ne başvurulduğu belirtilen açıklamada, "Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi bölgede yaptığı dalış sırasında arkeolojik eserleri tespit etmesi üzerine Karacasöğüt Koyunun 1. Derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmesi için yasal süreçleri başlattı" denildi.

İPTAL DAVASI DA AÇILDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın ise bu duruma rağmen 29 Mayıs 2023'te proje için 'ÇED Olumlu' kararı verdiği aktarılan açıklamada, "MUÇEV yat limanı kapasite artışına onay vermenin yanında aynı koyda yer alan Global Marin Yat Limanı kapasite artışı için de 'ÇED gerekli değildir' kararı verdi. Ancak uzun süreden beri verdiğimiz mücadele karşılığını buldu ve Karacasöğüt Koyunun kuşaklar boyunca korunması anlamına gelecek 1'inci Derece arkeolojik sit alanı olarak tescil işlemi gerçekleşti. Bu karar sonucu MUÇEV Marina kapasite artışı için verilen ÇED olumlu kararının iptali talepli, 4 Temmuz 2023 tarihinde Muğla 1. İdare Mahkemesinde açtığımız davanın dumanı henüz tüterken Karacasöğüt koruması gerçekleşmiş oldu" ifadeleri yer aldı.

Editör: Hamza Özkan