ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- Okulların açılmasına kısa bir süre kala kırtasiye ürünlerine olan taleple birlikte fiyatlar da arttı. Ekonomik kriz ve yurt içi üretimin düşük olması nedeniyle kırtasiye ürünlerinin fiyatları geçen yıla göre yüzde 400 artış gösterdi.

Bu yıl 11 Eylül’de başlayacak yeni eğitim-öğretim dönemi öncesinde veli ve öğrenciler okul hazırlıklarına başladı. Ancak kırtasiye ürünlerinin fiyatlarındaki artış velilerin bütçesini zorluyor.

Elips Haber’den Deniz Dalgıç’a konuşan Ankara Kitap ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası Başkanı Müslüm Küçükarzuman, “Yaşanan ekonomik kriz ve içeride hiç üretimimizin olmaması fiyatları yüzde 400 artırdı. Bu alımı düşürüyor. Fiyatların çok yüksek olmasından dolayı halk elinde bulundurduğu malzemeleri kullanmaktan yana. Bir önceki yıldan kalma su matarası, kalemliği, çantası, kalem ve silgisi varsa onu kullanıyor. Alışverişini en aza indirmek durumunda kalıyor” dedi.

Satışların ciddi oranda düştüğünü söyleyen Küçükarzuman, “En çok defter, kitap gibi kağıt ürünlerinde fiyat artışları yaşandı. Özellikle yardımcı kitapların fiyatları çok arttı. Satışlarımız çok düşük. Bu dönem zincir marketler de bizim işimizi kırdı. Satışlarımız yok denecek kadar az” dedi. Veli ve öğrencilerin fiyatlara tepkili olduğunu ifade eden Küçükarzuman, “Çünkü alım gücü sürekli düşüyor. Geçen yıl 10 liraya aldığı defteri bu sene 30 liraya alıyor” diye konuştu.

Kaynak: https://www.elipshaber.com/kirtasiye-urunlerinin-fiyati-yuzde-400-artti-ogrenciler-onceki-yildan-kalma-urunleri-kullaniyor

Editör: Hamza Özkan