ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- Gazeteci Hamza Özkan, pandemi sürecinde siyasetçi, sanatçı, sendikacı ve gazeteciler ile yaptığı röportajlardan oluşan “Koronavirüs’ün Düşündürdükleri”  isimli kitap ve aynı adlı belgesel, okurlar ve izleyicilerle buluşuyor.

Kaynak Linki = https://www.vanmed.net/haber/koronavirusun-dusundurdukleri-26777

Gazeteci Hamza Özkan, Covid-19 pandemi sürecinde yaptığı röportajları Koronavirüs’ün Düşündürdükleri adlı bir kitapta topladı. Yayına hazırlanmakta olan kitapta Hamza Özkan’ın 2020 yılında, çeşitli meslek gruplarından 52 kişi ile, Diyarbakır, İstanbul, Ankara, Mardin, Dersim, Urfa, Antep, Trabzon, İzmir, Bitlis, Batman, Burdur ve Van’da yaptığı röportajlar yer alıyor.

Dünyayı uzun süre etkisi altına alan Kovid-19 pandemi sürecinde sanatçı, siyasetçi, sendika temsilcisi birçok isimler röportajlar yapan gazeteci Hamza Özkan, röportajları “Koronavirüs’ün Düşündürdükleri” adlı bir kitapta topladı. Özkan’ın 2020 yılında başlattığı çalışma yaklaşık 3 yıl sürdü. Özkan’ın kitabı çeşitli meslek gruplarından 52 kişi ile yapılan röportajlardan oluşuyor.

Koronavirüs’ün toplumsal, ekonomik, siyasal etkilerine dair değerlendirmelerin olduğu kitapta röportajı bulunan isimler şöyle:

“Aysun Gezen- Mehmet Bozgeyik (KESK), Günay Aslan (Gazeteci), Ferhat Tunç (Sanatçı), Eylem Tuncaelli (Yeşil Sol Parti), Eren Keskin (İHD), Deniz Mahabat (Gazeteci), Remzi Çalışkan (Genel-İş Sendikası), Nesrin Nas (Eski milletvekili), Hamit Aydın (Ressam), Hüda Kaya (Eski Milletvekili), Mustafa Özcan (HDP Tatvan), Yıldırım Kaya (CHP Eski Milletvekili) Hülya Bayar (Eğitimci) Yusuf Kanlı (Gazeteci), Berivan Kaya (Yazar ve Şair), Leyla Güven (DTK Eşbaşkanı) Orhan Çelebi (Peri Belediye Eşbaşkanı), Necla Yıldırım (Mazıdağı Belediye eski Eşbaşkanı), Adil Harmancı (Gazeteci), Fehim Işık (Gazeteci), Suzan Uzpak (Eğitimci) Selma Gürkan (EMEP Genel Bşk.), Mahmut Pakdemir (Psikolog), Ayşe Sürücü (HDP eski Milletvekili) Ertuğrul Günay ( Eski Bakan) Gönül Adıbelli (SES) ve Sebnem KorurFincanci  (TTB))”

Covid-19 sürecinde Koronavirüs’ün Düşündürdükleri adlı kısa belgeselde ise, Pandemi döneminde Ötekilerin Gündemi Youtube kanalında yayınlanmış sokak röportajları, SES, Amed Tabip Odası, DTSO, Roza Kadın Derneği temsilcileri ve sağlık çalışanları ile yapılan güncel röportajlar yer alıyor.

 Belgesel izleyici ile buluştu. Kitap ise önümüzdeki günlerde okurlarla buluşması bekleniyor.

Kitabın Sunuş yazısından bir bölüm şöyle:

“O döneme ait Sağlık Bakanlığı verilerine bakılacak olursa; günlük vaka sayıları henüz açıklanmıyor, günlük hasta sayıları binleri bulmamış, günlük kayıplar ise henüz 2 basamaklı sayılarla ifade ediliyordu. Ancak takip eden birkaç ay içinde hızla ve sonrasındaki 1.5 yıl süresince pandeminin korkunç boyutlarıyla karşılaştık. Tam da bu noktada röportajlarda bulacağınız geleceğe dair kaygıların, salgın daha kendini tam göstermemiş iken alınması gereken önlemlere, salgınla mücadelede gösterilecek yaklaşımlara dair saptamaların ne kadar dikkate değer olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda neoliberal kapitalist sistemin detaylı bir eleştirisini, farklı bakış açılarıyla ve farklı derinliklerde Koronavirüs Pandemisi’nin düşündürdüklerini okuyacaksınız.”

Editör: Hamza Özkan