HABER MERKEZİ - Mazbatalarını alan belediye eşbaşkanları halkla birlikte belediyeye geçerek, görevi devraldı. Eşbaşkanlar belediyenin kapılarını halka açarak, "Hizmet için geldik" dedi. 

40 Amd 08 04 2024 Rezan Belediye Esbaskanlari1

REZAN 

Rezan Belediyesi önüne gelen binlerce kişi büyük bir coşku ile eşbaşkanları karşıladı. Burada belediye eşbaşkanları Leyla Ayaz ve Siraç Çelik, görevi 2019’da kazandığı halde Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatası verilmeyen Zeyat Ceylan’dan devraldı. 

Ceylan, Kürt halkının belediyelerini büyük bir irade ile bir kez daha kazandığını belirtti. 2019’da belediyelerin kazanıldığını, AKP-MHP iktidarının Bizans oyunlarıyla halkın iradesini gasp ettiğini kaydeden Ceylan, “Halkımızın iradesi mücadele kendini gösteriyor. Devir, devran döndü. İradeyi gasp etme girişimleri bir kez daha Kürt halkının mücadelesiyle sonuçsuz kaldı” dedi. Ceylan, halkın iradesine sahip çıkmasına teşekkür etti. 

Rezan Belediye Eşbaşkanı Leyla Ayaz da halka teşekkür ederek, “Bu belediye uzun süredir hırsızlık ve talan ile gündeme geliyor. Biz aday olduğumuz gün talan ve hırsızlığa karşı duracağımızı söyledik. Bu ilçede kendi kültürümüzü, tarihimizi yaşatacağımız alanlar olacak. Rezan halkı için elimizden geleni yapacağız. Halkımızla birlikte yöneteceğiz” dedi. 

Ankara'da TOGO Kuleleri’nde ilginç gelişme Ankara'da TOGO Kuleleri’nde ilginç gelişme

Belediye Eşbaşkanı Siraç Çelik de Kirmançki yaptığı konuşmada, halkla birlikte belediyeyi yöneteceklerini vurguladı. Çelik, “Serkeftin ya me ye” diyerek, konuşmasını sonlandırdı. Halkla birlikte belediyeye giren eşbaşkanların ilk icraatı da ikinci katta bulunan X-ray cihazını kaldırmak oldu. 

Adsız.pngll

BAJARÊ NÛ

Bajara Nû Belediyesi de binaya girerek, yetkiyi halkla birlikte devraldı. Belediye önünde yüzlerce kişi “Biji berxwedanan zindandan”, “Jin jiyan azadi” , “Direne direne kazandık” sloganları attı. Yine “Bî wîn û berxwedana gelê me hûn bî xer hatin şarederiyan xwe” pankartı açıldı. Yerlerine kayyım atanan belediye eşbaşkanı Belgin Diken , “Yerimizi haksızca kayyım atandı. Belediyeyi arkadaşlarımıza devrediyoruz. Onlara başarılar diliyorum” diye konuştu. 

DEM Parti İl Eşbaşkanı Abbas Şahin, “Direne direne bugünlere geldik. Belediyelerimizi kayyımlardan aldık. Kayyımların talanına karşı halkımız iradesini net gösterdi. Bundan sonra da bütün belediye eşbaşkanlarımız halkımızın hizmetinde olmaya devam edecektir. Serkeftin ya me ye” dedi. 

Belediye Eşbaşkanı Safiye Akdağ ise, “Biz halkımızla beraber bu belediyeleri kazandık. Halkımızın iradesinin değerini biliyoruz. Belediyelerimizin kapıları halkımıza sonuna kadar açık olacaktır. Halkımız belediyeye gelip şikâyetleri iletsin gerekeni yapmak için hazırız” dedi. Diğer Eşbaşkan Mehmet Ergin de, “ Halkımızın g gösterdiği iradesi sonucu biz belediyemizi aldık. Hep beraber başardık” ifadelerinde bulundu.

Ardından yüzlerce kişi birlikte belediye binasına geçti.

Aa601640 F430 4A63 9Ad7 2A131E31395F

PEYAS

Peyas belediye eşbaşkanları Berivan Gülşen Sincar ve Cengiz Dündar da mazbatalarını aldıktan sonra belediye önüne geldi. Burada davul zurna çalınmasıyla yurttaşlar halaya durdu. Ardından eşbaşkanlarına yeirne kayyım atanan belediye eşbaşkanları karşıladı. Burada ilk olarak konuşan DBP İl eŞbaşkanı Sultan Yaray, bundan sonra diyoruz ki belediye halkın belediyesidir. Peyas, büyükşehri nasıl bizimse Hilvan ve Şirnex’te bizimdir” dedi. 

Kürt halkının bir daha kayyımları kabul etmeyeceğini belirten Yaray, katılımcıları selamlayarak konuşmasını sonlandırdı. Ardından söz alan önceki dönem eşbaşkan Davut Kesesn, 8 yıl sonra kayyım rejiminin bütün kentleri talan ettiğini söyledi. Bu nedenle Kurdistan’ın tamamı gibi Amed’in de başarı ile bu kayyımları gönderdiğini belirterek, “Yeni seçilen arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Buna emek verenlere teşekkür ediyoruz. Dem DEM’a me ye” dedi

Peyas Belediye Eşbaşkanı Berivan Gülşen Sincar ise, “Kayapınar ilçesi de diğer belediyelerimizde olduğu gibi 8 yıllık süreç içinde halkın iradesinde ipotek koyma durumu söz konusudur. Sahada ev ev bizle omuz omuza yürüyen bütün arkadaşlara teşekkür ediyoruz. 99’dan 2016’ya kadar yerel yönetimlerde model belediyecilik yürüttük. 8 yılda halkın belediyeciliği, demokratik katılımcı, şeffaf belediyecilik nasıl olur sürecinin başındayız. Herkese şimdiden başarılar. Yılmadan, durmadan daha büyük başarılara imza atacağımızın sözünü veriyoruz. Serkeftin ya me ye” 

Eşbaşkan Cengiz Dündar ise 8 yıllık kayyım sürecinin yıkıntılarının farkında olduklarını söyledi.  Bir taraftan seçim çalışmaları yürütürken bir taraftan da halkın sorunlarını çözmek için mekanizmalar ürettiklerini söyleyen Dündar, “Mazbatayı bugün aldığımızda son 5 gündür bize ulaşan bilgilere göre çöpler toplanmadığı, iş makinalarının saklandığı bir durum var. Biz bunu şuna yoruyoruz. Bu kadar pisliğe boğulmuş, koku veren rejimin geride bıraktığı pis kokulardır. Bizler 99’da nasıl bu kokuların üstesinden geldiysek bugünde geldik. Biz bugün hem bölgeyi, hem Kurdistan’ı tekrardan güller bahçesine çevireceğiz. Başarı bizimdir” dedi. 

Eşbaşkanlar ve halk belediye binasına “Jin jiyan azadi” sloganlarıyla geçti. 

Bef9405D 0Fc1 42Ec 840C 59C2D590Cab2

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/238715