İSTANBUL ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ-YSP İstanbul Milletvekili Keziban Konukcu, sendikalı oldukları için işten atılan Trendyol işçilerinin eylemlerine katılarak konuyu Meclis gündemine ta taşıdı.

Keziban Konukcu'nun soru önergesi şöyle:

"Trendyol işçilerinin   eşitsizlik ve adaletsizliğe karşı Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) ile Posta Telefon ve Telekomünikasyon İşçileri Sendikası (PTT SEN)’e üye olmaları üzerine aralarında Kod 46 maddesi ile olmak üzere en az 54 işçiyi  küçülme ya da performans gibi gerekçelerle  birer gün ara ile kıdem ve ihbar tazminatı dahi hiçbir hak ödenmeden işten çıkarılmaları üzerine; 
işten çıkarılanların geri alınması, 5 aylık iş sözleşmesinin kaldırılması ve sendikal faaliyetlerin engellenmemesi talepleri ile başlatmış oldukları direnişlerini ve direnişleri sırasında darp edilerek göz altına alınmalarını Meclis Gündemine taşımıştır. 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a verilen önergede; 
1-    Bir aya yakın bir süredir devam eden Trendyol Esen yurt Depo işçilerinin eylemleri Bakanlığınız bilgisi dahilinde midir? 
2-    Trendyol Esenyurt Depo ’da kötü çalışma koşulları, mobbing, kötü muamele uygulamaları, eşitsizlik ve adaletsizliğe karşı servislerde yaşanan can güvenliği gibi pek çok sorunla karşı karşıya kalan işçilerin bu sorunlar karşısında sendikalaşmayı tercih etmeleri üzerine en az 54 işçinin küçülme bahanesi ile işten atıldıkları bilginiz dahilinde midir? 
3-    İşçilerin işten atılarak tazminat alacaklarının gasp edildiği Bakanlığınızca bilinmekte midir?
4-    Trendyol Esenyurt Depo’da sendikalı olmaları nedeniyle işten atılan işçilerin taleplerinin karşılanmasına yönelik Bakanlığınızca bir girişimde bulunulmuş mudur? 
5-    Anayasal haklarını kullanarak sendikalı olan ve haksız ve keyfi biçimde işten çıkarılan işçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve haklarının iadesi için Bakanlığınızca herhangi bir girişimde bulunulacak mıdır? 
6-    Haklarını kullanan Trendyol Esenyurt Depo’da çalışan işçilere hukuka aykırı bir şekilde kolluk güçlerince sert bir şekilde müdahale edilerek aralarında sendika başkanlarının da  bulunduğu 15 kişinin hukuk dışı  bir şekilde  üstelik ters kelepçeli iken darp edilerek göz altına alınmasına ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı ile herhangi bir temasta bulunulmuş mudur?"

Editör: Hamza Özkan