İSTANBUL - İstanbul'da Newroz deklarasyonunda konuşan siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcileri, ortak mücadele vurgusunda bulundu. 

kutlamalara katılım 2024 Newroz’unu savaşa ve tecride karşı mücadele karşılayacaklarını belirten siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, Newroz’u ortak mücadele ruhuyla örgütlediklerini dile getirdi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Tevgera Jinên Azad (TJA) ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), İstanbul'da bulunan bir otelde Newroz deklarasyonu açıkladı. Deklarasyon açıklandıktan sonra söz alan siyasetçiler, "ortak mücadele" vurgusu yaptı. 

BAYINDIR: AYAĞA KALK

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, bu yılki Newroz’un mutlak tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için kutlanacağını vurguladı. Bayındır,  “Newroz Kürt halkına zaferi getirecektir. Kürt sorununun çözümü ve İmralı’da tecride karşı Sayın Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması talep edilecek. Bu yıl ki Newroz’u bu umut ve inançla karşılayacağız" dedi. 

BAYHAN: SAVAŞA KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ

Emek Partisi (EMEP) İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, Newroz ile sembolleşen demirci Kawa'nın zalim kral Dehak'a karşı mücadelesini hatırlattı. Bayhan, "Bugün de Türkiye’de bir modern kölelik düzeni ve onun saray iktidarının savaş politikaları ile mücadele ediyoruz. Bir kez daha doğanın baharı ile 8 Mart’ların, Newrozların, 1 Mayıs’ların yani sömürülen halkların baharının örtüşmesi için emek harcıyoruz” diye belirtti.

ÖZTÜRK: KÜRT HALKI MÜCADELE EDİYOR

Birçok merkezde #Newroz ateşi yakılıyor | #CANLI Birçok merkezde #Newroz ateşi yakılıyor | #CANLI

“Demirci Kawa’nın evlatları yıllardır verdiği mücadeleyi bu yıl da vermeye devam ediyor” diyen Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, “Kürt halkının evlatları kendi hakları ve varlığı için, kayyımlara karşı seçme ve seçilme hakkı için bir mücadele veriyor. Kürt halkı cezaevlerinde yürütülen tecride karşı bir mücadele veriyor. Bu yıl Newroz, 1 Mayıs’ta yakılacak ateşle birleşmelidir” dedi. 

ÇELİK: YAN YANA GELMELİYİZ

Halkevleri İstanbul Başkanı Zeynep Çelik, faşizmin kurumsallaşmaya başladığı, kayyımların atandığı, tecridin sürdüğü, kadın katlaimları ile işçi kıyımının yaşandığı bir süreçte Newroz'u karşıladıklarını söyledi. Çelik, "birlikte mücadele" vurgusu yaparak, "Bugünleri yaratanlara bir borcumuz olduğunu düşünüyor, Newrozlarda yan yana gelmeye davet ediyorum" dedi. 

DOĞAN: MAZLUMUN YANINDA OLALIM

Demokratik Alevi Dernekleri Federasyonu (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, Newroz'un baharın başlangıcı olmasından kaynaklı kutsal kabul ettiklerini ifade etti. Doğan, "Anadolu ve Mezopotamya, halklar hapishanesine dönüşmüş durumda. Eğer bir yerde olacaksak mazlumun yanında olalım. Bu mazlumlar Alevilerdir, Kürtlerdir, kadınlardır, ekolojistlerdir. Bu Newroz’da da bugüne kadar gerçekleştiremediğimiz birlikteliği alanlarda örgütlü yapılarla ortaklaşarak, demokrasi sorumluluğumuzu yerine getirelim” ifadelerini kullandı. 

KARABULUT: NEWROZ’U ÖRGÜTLÜYORUZ

Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı- İş) Genel Başkanı Özgür Karabulut, “Emek ve barış güçleri olarak Newroz’u örgütlüyoruz. Bizler her gün ölümle burun buruna, kötü koşullarda çalışan işçiler olarak Newroz kutlu olsun diyoruz” dedi. 

HAMZAOĞLU: BİRLİKTE YAŞAM ISRARI

DEM Parti MYK üyesi Onur Hamzaoğlu ise, "Bugün de Türkiye’de, Türkiye halkları olarak birlikte yaşama ısrarını hayata geçirmek için Newrozu karşılıyoruz” dedi.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/235427