Murat SabuncuMurat Sabuncu   @muratsabuncum[email protected]

Seçimlerden başarılı çıkıp Sancaktepe'de banyoda kalmak

CHP'nin uzun yıllar sonra elde ettiği seçim başarısı eğer 2028'e giden süreçte kalıcı olsun-artarak büyüsün isteniyorsa, zafer havasından ve hızlı kararlardan uzak durulmalı

31 Mart akşamı seçim sonuçlarını bekleyen vatandaşlar

Seçimlerden birinci parti çıkacaksın. Memlekete ümit olacaksın. Yıllardır ilmek ilmek örülen toplumun her kesimiyle barışık politika sonuç verecek. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana'daki ve diğer illerdeki belediye başkanların önlerine çıkarılan tüm engellere rağmen iş yapacak, beğeni toplayacak, başta sosyal yardımlar herkese eşit muamele yapacak. Yani seçimlere kadar olan süreçte okyanustan geçeceksin. Ama Sancaktepe'de "jakuzi" diye başlayan konuyu "banyo"ya bağlayacak orada çırpınacaksın. Bu doğru olmayan bilgi en çok konuşulan konuların başına yerleşecek…

"Jakuzi var" diye başlayan tartışma "lüks banyoya" oradan yeni belediye başkanının mihmandarlığında gazetecilerin belediye binasında "olay yerinden bildirimine" döndü. Jakuzi yoktu ama belediye başkanının ve yardımcılarının odalarında "duşlar" vardı. Peki bir belediye başkanının ya da yardımcısının odasında duş olması ya da doğru düzgün tuvalet-banyo bulunmasının nesi anormal? CHP'li ya da başka partili belediye başkanlarının odasında da bulunabilir/bulunuyor… Dün bu konuda konuştuğum CHP içindeki kimi kaynaklar hem kimi belediyelerde hem de CHP Genel Merkezi'nde genel başkan yardımcılarının odalarında (11-12. Katlar) "ıslak zemin" yani duşlu alanlar olduğunu bunun doğal olduğunu anlatıyordu. Herhangi bir belediyede ya da kamu kurumunda inşaat faaliyetinde-satın almada bir usulsüzlük, abartı varsa bunun elbet peşine düşülür.

Figen Yüksekdağ yazdı: Adayımız Gültan Kışanak Figen Yüksekdağ yazdı: Adayımız Gültan Kışanak

Sancaktepe belediyesinin duşuyla, sıradan birkaç odasıyla uğraşmak yerine, belediyeye ait borçla, Sayıştay raporlarıyla ortaya çıkan durumla uğraşılsa daha iyi olurdu sanırım. "Onlarla da uğraşılıyor" diyenlere söyleyeyim. Bu anlamsız-yakışıksız tartışma içinde "gürültüye gidiyor" konu. Jakuzi üzerine sosyal medyada sahte fotoğraflardan izansız göndermelere değinmeyi de zul sayıyorum. 

Söz belediyelerden açılmışken… T24'te Asya Tekyaşar'ın bir haberini okudum. Şöyle diyordu:

"Yerel seçimlerden birinci parti olarak çıkan CHP, belediyelere yönelik ilk resmi talimatını verdi. Genel Merkez'den belediye başkanlıklarına gönderilen özel yazıda, belediye başkan yardımcılıkları dahil üst yönetim kadrolarına yapılacak atamalarda Genel Merkez'e bilgi aktarılması talimatı verildi. Yazıda, belediyelerin sürekli denetleneceği de bildirildi. T24'ün aldığı bilgiye göre, özellikle yeni kazanılan belediyelerde yapılacak atamalar CHP Genel Merkezi'nde dikkatle takip edilmeye başlandı. Seçimin hemen ertesinde Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek ile Genel Sekreter Selin Sayek Böke imzasıyla 5 Nisan tarihini taşıyan talimat yazısının CHP'li belediyelere gönderildiği ortaya çıktı. CHP Genel Merkezi, talimat yazısında belediyelerde yapılacak atamalarda Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına danışılması, atamanın görüş alış verişi ile yapılması gerektiğine dikkati çekti. Yine aynı şekilde belediyelerin iletişim ve kamuoyuyla bilgi paylaşım süreçlerinin CHP Genel Merkezi ile eşgüdüm içinde yürütülmesi gerektiği belirtildi."

Bu olayın üç boyutu var. Bir: Bu yazı, bu gönderi Ekrem İmamoğlu'ndan Mansur Yavaş'a partinin etkili-iddialı belediye başkanlarını doğal olarak kapsamayacak. Yani "güce göre" atama konusunda görüş alışverişinde bulunulacak. Bu yapı sıkıntı doğurmaz mı? İki: Yerelin kendi istediği kadroyla çalışması doğal hakkı. Burada diyelim ki bir isme genel merkezden itiraz edildi. Genel merkez bu konuda hangi veriyle-bilgiyle hareket edecek? Ya da genel merkez kendi istediği ismin atanmasını isterse yerel yönetimin bağımsızlığı nerede kalacak? Parti komiseri diye düşünenler olur mu? Üç: Belediyelerin her biri kendi il, ilçe, bölgesinde kendi alanında bir yerel bilgiye sahip. İletişim ve kamuoyu ile bilgi paylaşımının genel merkezle paylaşılması isteği CHP'nin elinde bulunan 14 büyükşehir, 21 il, 337 ilçe, 48 belde dikkate alındığında nasıl bir organizsayon ve zamanlamayla yapılacağı düşünülüyor? CHP'nin uzun yıllar sonra elde ettiği seçim başarısı eğer 2028'e giden süreçte kalıcı olsun-artarak büyüsün isteniyorsa, zafer havasından ve hızlı kararlardan uzak durulmalı.

Kaynak: https://t24.com.tr/yazarlar/murat-sabuncu/secimlerden-basarili-cikip-sancaktepe-de-banyoda-kalmak,44